Taki rok

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 31.12.2018 15:58

Co działo się w archidiecezji katowickiej w 2018 roku? Wybraliśmy 12 wydarzeń.

Tragedia w Zofiówce

5 maja, Jastrzębie-Zdrój

Taki rok   Zofiówka w czasie akcji ratowniczej Przemysław Kucharczak /Foto Gość Po tąpnięciu 900 m pod ziemią zostało 7 górników. Do dwóch żyjących ratownicy dotarli już pierwszego dnia akcji.

Okazało się, że uratowani dużą część drogi do ocalenia przeszli sami. Przedzierali się ciasnym prześwitem wśród pogiętych, metalowych elementów. Gdy brakło im tlenu w aparatach ucieczkowych, odszukali lutniociąg, czyli rurę z powietrzem. Rozszczelnili ją i tuż przy niej doczekali się pomocy.

Ratownikom pracę utrudniało ogromne stężenie metanu, grożące wybuchem. Na 5 dni zatrzymało ich ogromne, podziemne zalewisko, które musieli wypompować. Przez wywiercony otwór, długi na 100 m, spuścili do chodnika za zalewiskiem pakiet żywnościowy i telefon. Niestety, nikt ich nie podjął. Zginęło 5 górników.

Więcej w tekście Akcja "Zofiówce" dzień po dniu. Zobacz też galerię zdjęć z akcji.

Kolejne wydarzenia - na następnych stronach

Święcenia w katedrze

12 maja, Katowice

Taki rok   Tuż po święceniach kapłańskich Henryk Przondziono /Foto Gość 11 młodych mężczyzn przyjęło święcenia kapłańskie z rąk abp. Wiktora Skworca. Niektórzy z nich dojrzewali do kapłaństwa stopniowo. Inni jako dorośli nawrócili się i odkryli, że z Panem Bogiem można wejść w relację i że On jest kimś bliskim. Ktoś zdążył skończyć przed seminarium inne studia, ktoś rzucił dobrą pracę jako manager w banku. Jednemu w podjęciu decyzji pomógł tekst przeczytany na Facebooku, innemu - przykład życia księdza staruszka, emanującego świętością.

W homilii w czasie święceń abp Skworc wezwał nowych księży do nieustannego nawracania się. Prosił ich, żeby ewangelizowali nie tylko innych, ale też siebie.

Więcej: tutaj

Niedziele dla rodzin

27 maja, Piekary Śl.

Taki rok   Mężczyźni w drodze do Piekar Śląskich Henryk Przondziono /Foto Gość O zaangażowaniu w życie społeczne, codziennej trosce o kulturę życia i nawróceniu ekologicznym mówił abp Wiktor Skworc na pielgrzymce mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. Wyraził radość z wolnych od handlu niedziel, o które od lat upominali się biskupi katowiccy. Wskazał też na niepokojące i nieuczciwe praktyki. "Nie ulegniemy korporacjom sieci handlowych, które usiłują ominąć stanowione prawo. Polska nie może pozwalać na to, aby lekceważono państwo prawa. Setki tysięcy zatrudnionych, zwłaszcza kobiet, nie muszą w niedzielę pracować: mogą odpocząć i być dla rodziny. Zauważamy, jak w dwie wolne od handlu niedziele zmienia się styl życia" - powiedział.

Kardynał Zenon Grocholewski mówił w homilii o tajemnicy Trójcy Świętej oraz o sprawiedliwości i miłości społecznej. W tym roku Piekary świętowały też 700. rocznicę poświęcenia pierwszego kościółka.

Zobacz zdjęcia.

73. Pielgrzymka Rybnicka

1-4 sierpnia, Rybnik-Częstochowa

Taki rok   Grupa wodzisławska 73. Pielgrzymki Rybnickiej idzie przez miejscowość Wilcza Przemysław Kucharczak /Foto Gość Największa pielgrzymka z Górnego Śląska ruszyła do Matki Bożej w jej sanktuarium na Jasnej Górze 1 sierpnia, a grupy z Jastrzębia i Pszowa jeszcze jeden dzień wcześniej. Maszerowało z modlitwą, śpiewem i śmiechem aż 3,5 tys. ludzi. Niektórzy, zwłaszcza młodsi, na postojach mieli jeszcze siły, żeby żywiołowo tańczyć.

W tym roku pielgrzymką po raz pierwszy kierował ks. Paweł Zieliński. Poprzedni długoletni kierownik ks. Marek Bernacki, dzięki odciążeniu z obowiązków organizacyjnych, po raz pierwszy całą trasę przeszedł pieszo.

Relacja, wszystkie galerie zdjęć i filmy z tańców na postojach: tutaj.

Koronacja Matki Bożej Mikołowskiej

5 sierpnia, Mikołów

Taki rok   Abp Wiktor Skworc koronuje Matkę Bożą Mikołowską Roman Koszowski /Foto Gość Obraz w bazylice św. Wojciecha otrzymał biskupie korony. Ukoronował go arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Zobacz zdjęcia.

Wiara i rozum

19 sierpnia, Piekary Śl.

Taki rok   Pielgrzymka kobiet do Matki Bożej Piekarskiej w 2018 roku. Przemysław Kucharczak /Foto Gość O wdzięczności Bogu i drugiemu człowiekowi mówił abp Wiktor Skworc kobietom w Piekarach. Mówił, że należy wspierać rodzinę i chronić każde powstające w niej życie.

Homilię wygłosił abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie. Przypomniał słowa siostry Łucji z Fatimy, że ostateczna walka między dobrem i złem rozegra się o świętość rodziny. "Dziś szatan nie tylko zabiera ludziom spojrzenie wiary na małżeństwo, ale pragnie zabrać im także rozum. Znacie dobrze, jak bardzo niszczące idee przewalają się przez świat, idee bezbożnictwa i braku rozumu" - mówił, wymieniając m.in. ideologię gender, eutanazję, brak poszanowania życia od poczęcia.

Zobacz zdjęcia.

Przeniesiona wieś

8 września, Nieboczowy

Taki rok   "Nowe" Nieboczowy wraz z kościołem przyjechał poświęcić abp Wiktor Skworc Przemysław Kucharczak /Foto Gość Nowy kościół oraz całą wieś, przeniesione z dna budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, poświęcił abp Wiktor Skworc. „Nowe” Nieboczowy stanęły wśród pól, wydzielonych z terenu wsi Syrynia, niedaleko Wodzisławia.

Wieś jest zbudowana w najwyższym standardzie - przecina ją długi park ze sztuczną wyspą, altanami, siłowniami pod chmurką, placem zabaw. Część prac jeszcze się toczy, m.in. przy ośrodku sportu z pięknym stadionem, który otrzymał certyfikat FIFA, pozwalający rozgrywać tu nawet mecze młodzieżowych reprezentacji państw. Powstał też ośrodek kultury z przedszkolem i remizą, przeniesiony został cmentarz.

Dumą Nieboczów jest piękny kościół św. Józefa Robotnika. Energiczny proboszcz ks. Mariusz Pacwa, dzięki odszkodowaniu za starą świątynię, wzniósł go zaledwie w 1,5 roku.

Więcej - tutaj.

Święcenia bp. Grzegorza Olszowskiego

12 września, Katowice

Taki rok   Biskup Grzegorz Olszowski po święceniach. Obok niego pozostali katowiccy biskupi pomocniczy - Marek Szkudło (z lewej) i Adam Wodarczyk Henryk Przondziono /Foto Gość Nowego biskupa pomocniczego ma archidiecezja katowicka. Ksiądz Grzegorz Olszowski przyjął święcenia biskupie 12 września z rąk arcybiskupów Wiktora Skworca, Damiana Zimonia i Salvatore Pennacchia, nuncjusza papieskiego w Polsce.

Przez nominacją biskupią bp Grzegorz był przez 4 lata proboszczem w bazylice św. Antoniego w Rybniku.

Zdjęcia ze święceń - tutaj.

Przeczytaj też wywiad z biskupem Olszowskim "Co ja tutaj robię"

Onkolog z Lux ex Silesia

14 października, Katowice

Taki rok   Abp Wiktor Skworc i prof. Mieczysław Chorąży Henryk Przondziono /Foto Gość Wybitny onkolog, 93-letni prof. Mieczysław Chorąży otrzymał nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia. Prof. Chorąży jest uznawany za twórcę polskiej szkoły biologii nowotworów.

W czasie wojny był odważnym żołnierzem Armii Krajowej, brał udział w wielu niebezpiecznych akcjach. W powstaniu warszawskim o mało nie stracił ręki.

Ze względu na przeszłość w AK nie było dla niego pracy w Warszawie. Dzięki temu związał swoje życie ze Śląskiem. Przez wiele lat kierował Zakładem Biologii Nowotworów w gliwickim Instytucie Onkologii.

Więcej o nim w tekście: Onkolog z peemem.

Sejmik śląski dla PiS

21 listopada, Katowice

Taki rok   Jakub Chełstowski z PiS odbiera gratulacje po wyborze na marszałka województwa śląskiego Przemysław Kucharczak /Foto Gość Pierwsza sesja nowo wybranego Sejmiku Województwa Śląskiego przyniosła niespodziankę. Choć wybory w województwie wygrało PiS (22 mandaty w 45-osobowym sejmiku), wydawało się, że nie będzie rządzić. "Dogadana" była już koalicja wszystkich pozostałych ugrupowań - Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna), SLD i PSL.

W ostatnim momencie okazało się, że do PiS przeszedł radny Wojciech Kałuża z Nowoczesnej, były wiceprezydent Żor. Dzięki nowej większości marszałkiem województwa śląskiego został wybrany Jakub Chełstowski, polityk PiS z Tychów. Wojciech Kałuża jest jednym z wicemarszałków.

Więcej w tekście: Sejmik jednak w rękach PiS.

Wielki pożar śmieci

28 listopada, Żory

Taki rok   Ogień objął 15 tys. mkw. składowiska Przemysław Kucharczak /Foto Gość Opony i odpady plastikowe, przywożone z całej Polski, zapłonęły w nocy na składowisku w dzielnicy Kleszczów. Przygotowany do utylizacji plastik, sprasowany i ułożony w wysokie na 6 metrów pryzmy, był trudny do całkowitego ugaszenia.

Wiatr pchał kłęby czarnego dymu wprost nad śródmieście Żor i nad kolejne śląskie miasta. Swąd plastiku i gumy był w ciągu następnych dni silnie odczuwalny nawet w centrum Rybnika, czyli 17 km na zachód od miejsca pożaru.

Zdjęcia: tutaj.

COP24 na Śląsku

3 grudnia, Katowice

Taki rok   Szczyt klimatyczny COP24 odbywał się w Katowicach na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego Roman Koszowski /Foto Gość 25 tys. delegatów z całego świata przyjechało na szczyt klimatyczny COP24 do Katowic. W dokumencie końcowym - tzw. pakiecie katowickim - znalazł się plan realizacji porozumienia paryskiego z 2015 r., które miałoby zatrzymać ocieplanie się klimatu.

Państwa biorące udział w szczycie podpisały też w Katowicach deklaracje o elektromobilności, o lasach dla klimatu (na temat roli lasów w wychwytywaniu CO2) oraz o sprawiedliwej transformacji. Ostatnia deklaracja wzywa do ochrony klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy w duchu dziedzictwa Solidarności.

Zdjęcia: tutaj.