Niemcy kończą z górnictwem

jj /ASI

publikacja 20.12.2018 10:54

W uroczystościach związanych z zakończeniem wydobycia węgla na zaproszenie diecezji Essen Franza-Josefa Overbecka uczestniczy abp Wiktor Skworc.

Niemcy kończą z górnictwem

Rok 2018 kończy wydobycie węgla kamiennego w Niemczech. Dwie ostatnie czynne kopalnie w tym kraju znajdują się na terenie diecezji Essen i Münster.

W czwartek 20 grudnia w katedrze diecezji Essen, leżącej w sercu Zagłębia Ruhry, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem biskupów Kościoła katolickiego oraz ewangelickiego z diecezji leżących w tym regionie. Zaproszeni na nie są także górnicy wraz z rodzinami. Przewidziany jest również udział władz państwowych i samorządowych.

Diecezja Essen podkreśla ścisły związek Kościoła z górnikami i ich rodzinami, które tworzyły żywe wspólnoty parafialne, ulegające w ostatnich dziesięcioleciach procesom przemian. Nastawione są jednak na przekazywanie wartości, wyrastających z ponad 200-letniej tradycji wydobywania węgla w tym regionie, wypracowanych w górniczej wspólnocie, której bliskie jest pozdrowienie „Szczęść Boże”. I to górnicze pozdrowienie – jako oficjalne hasło – ma również towarzyszyć mieszkańcom diecezji Essen w przyszłości.

Diecezja Essen z archidiecezją katowicką jest od lat połączona relacjami partnerskimi. Bp diecezji Essen Franz-Josef Overbeck w liście zapraszającym metropolitę katowickiego do udziału w uroczystościach podkreślił, że Kościoły lokalne Katowic i Essen mają wiele do zawdzięczenia górnictwu, górnikom i ich rodzinom, tym bardziej, że w okresach kryzysu Zagłębie Ruhry było miejscem, gdzie osiedlało się wiele polskich i górnośląskich rodzin, które wzbogaciły tamtejszy Kościół i jego tradycje.