Rajza po muzeum na COP24

ap /Muzeum Śląskie

dodane 03.12.2018 15:00

Muzeum Śląskie w Katowicach włącza się w organizację imprez towarzyszących i wydarzeń w ramach trwającego Szczytu Klimatycznego. Dla gości instytucja przygotowała szereg atrakcji.

Rajza po muzeum na COP24 Część instalacji Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny "Porozmawiajmy o śmieciach" Hugon Kowalski and Marcin Szczelina

Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach to wyjątkowa okazja, by zaprosić uczestników konferencji do poznania Muzeum Śląskiego, prezentującego wybitne dzieła sztuki polskiej oraz ukazującego bogactwo śląskiej tradycji i kultury - podkreślają pracownicy muzeum. - To także ważny moment, by w ogólnoświatowej debacie nad zmianami klimatu i wykorzystywania świata przez człowieka mógł wybrzmieć głos sztuki i artystów.

Z tej okazji Muzeum Śląskie przygotowało specjalny program wydarzeń związany z tematyką ekologiczną. 

Pierwsza propozycja to "Rajza po muzeum" - specjalne polsko-angielskie oprowadzania z przewodnikiem po Muzeum Śląskim, które będą odbywać się codziennie od 1 do 16 grudnia (z wyjątkiem poniedziałków 3 i 10 grudnia) o 16.00 i 18.00. Oprowadzanie trwa ok. 60 minut i stanowi wstęp do zwiedzania indywidualnego. Bilety w cenie 39 zł dostępne są w kasie lub na stronie internetowej. We wtorki wstęp wolny. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

W ofercie Muzeum Śląskiego na COP24 znalazła się instalacja autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny "Porozmawiajmy o śmieciach". Twórcy podejmują próbę poszukiwania nowych, alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów i przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem architektonicznym.

Wystawa, poprzedzona wyprawą do Mumbaju oraz szerokimi studiami nad współczesnymi systemami gospodarki odpadami i sposobami recyklingu, pragnie zwrócić uwagę na problem nadprodukcji śmieci i możliwości ich efektywnego wykorzystania. Szerokie tło społeczne i kulturowe ma na celu przybliżenie różnych punktów widzenia i tym samym prowokować do zmiany naszego podejścia do odpadów.

Projekt przede wszystkim obnaża ponurą niezmienność brutalnych mechanizmów (post)kolonialnego wyzysku. Mimo szczerych chęci i szlachetnych deklaracji w początkach XXI wieku wciąż tysiące mieszkańców tak zwanego Trzeciego Świata wegetują na odpadach cywilizowanego Zachodu, dosłownie i w przenośni żyjąc na śmietnisku.

Instalacja Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny reprezentowała Polskę podczas 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W Muzeum Śląskim można ją oglądać do 27 stycznia 2019 roku. Miejsce: foyer, poziom -2.

Kolejna propozycja to prezentacja nagrodzonych fotografii z konkursów World Press Photo z lat 2016-2018, które przedstawiają nasz świat przyrody i wpływ człowieka na środowisko. Wystawę można oglądać do 14 grudnia na poziomie -2, obok biblioteki, w budynku administracyjnym Muzeum Śląskiego.

"Ciemna strona węgla" to wystawa, która powstała jako praca dyplomowa twórców z poznańskiej School of Form. Jej autorami są młodzi artyści Michalina Jasińska i Łukasz Lisowski. To projekt z obszaru designu krytycznego, który w niekonwencjonalny sposób przybliża problematykę związaną ze spalaniem węgla kamiennego - jako materiału, a nie paliwa.

Powstałe obiekty, czyli klocki, urna i świeca, skłaniają bardziej do zadawania pytań niż udzielania odpowiedzi. Dodatkowo ich wątpliwa funkcjonalność kłóci się z oczywistym przeznaczeniem, co ma wzbudzać refleksję na temat odpowiedzialności projektanta i roli pojedynczego człowieka w przyczynianiu się do powstrzymania zmian klimatycznych, a także skłaniać do zastanowienia, czy ten potencjalnie przyszły świat jest tym, w którym chcielibyśmy żyć.

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 31 grudnia na poziomie 0 w budynku administracyjnym Muzeum Śląskiego.

To tylko część z wielu propozycji Muzeum Śląskiego na czas trwania Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach. Więcej informacji TUTAJ.