Wielki pożar śmieci w Żorach

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 28.11.2018 09:18

Wiatr pcha kłęby ciemnego dymu wprost nad to 60-tysięczne miasto. Płonie składowisko w dzielnicy Kleszczów.

Wielki pożar śmieci w Żorach Pożar składowiska w Żorach Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Płoną tworzywa sztuczne przygotowane do utylizacji, opony oraz hala magazynowa. Strażacy walczą, żeby ogień nie przedostał się na sąsiednie hale, w których stoją maszyny.

Płomienie pojawiły się na tym składowisku po pierwszej w nocy. Rano w akcji gaszenia uczestniczyło już 40 zastępów straży pożarnej z całego regionu od Katowic i Gliwic po Bielsko-Białą.

Obok składowiska stoją nowe domy jednorodzinne. Na szczęście wiatr nie wieje w ich stronę, lecz na las i dalej na centrum Żor i jej dzielnicę Rój.

Okoliczni mieszkańcy powiedzieli nam, że w to miejsce były zwożone śmieci nawet z bardzo daleka. Wciąż podjeżdżały tu wypełnione nimi ciężarówki z tablicami rejestracyjnymi z dalekich polskich województw.

Płonące tutaj, sprasowane śmieci są ułożone w wysokich na 5-6 metrów pryzmach. Trudno jest je ugasić.

- Płonie ok. 15 tys. metrów składowiska. W tej chwili pożar już się nie rozprzestrzenia, nie zwiększa już swojej objętości - powiedział nam kapitan Andrzej Pilny, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Żorach. - Akcja może jednak potrwać wiele godzin. Według mojej wiedzy, tak duży pożar składowiska zdarzył się w Żorach po raz pierwszy - stwierdził.

Poniżej galeria zdjęć