W woj. śląskim i w Krakowie pierwszy stopień alarmu antyterrorystycznego

jj /mswia.gov.pl

dodane 27.11.2018 14:25

Obowiązuje od listopada do 15 grudnia. Jest związany ze zbliżającym się szczytem klimatycznym ONZ.

W woj. śląskim i w Krakowie pierwszy stopień alarmu antyterrorystycznego Budowa hal na Szczyt Klimatyczny Roman Koszowski /Foto Gość

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Dla województwa śląskiego oraz Krakowa podpisał go premier Mateusz Morawiecki.

Stopień ten jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i dla całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

W trwającym od 3 do 14 grudnia szczycie klimatycznym COP24 weźmie udział nawet 30 tys. gości z blisko 200 krajów. O bezpieczeństwo w tym czasie zadba ok. 8 tys. policjantów we Śląska oraz spoza województwa.

W czasie trwania szczytu klimatycznego mieszkańcy województwa śląskiego i Krakowa są proszeni, by zwracali szczególną uwagę na różne niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia.

Chodzi na przykład o nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Zagrożenia należy zgłaszać policji pod nr. tel. 112 oraz 997.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w przypadku wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego (ALFA) organy administracji publicznej oraz kierownicy służb i instytucji właściwych w sprawach bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego: