Zachwyt Szymika

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 26.11.2018 21:23

Nowa książka ks. prof. Jerzego Szymika miała swoją premierę w Katowicach.

Zachwyt Szymika W auli Wydziału Teologicznego UŚ rozmawiają (od lewej): ks. Arkadiusz Wuwer, ks. Jerzy Szymik, Alina Petrowa-Wasilewicz i ks. Tomasz Jaklewicz Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Ta książka to "Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu". Wydała ją Teologia Polityczna. Jej premiera odbyła się 26 listopada w Katowicach.

Ks. prof. Jerzy Szymik jest wybitnym teologiem, poetą i stałym felietonistą "Gościa". Pochodzi z Pszowa na Górnym Śląsku.

Na razie jeszcze niewielu miało okazję przeczytać "Zachwyt i inne skutki wiary". W pierwszych reakcjach publiczności powtarza się zdanie: "W epoce kleru i spadających dominicantes ktoś się odważył powiedzieć, że wiara jest zachwycająca".

Na premierze książki w Katowicach o publikacji rozmawiali z ks. Szymikiem Alina Petrowa-Wasilewicz (dziennikarka KAI), ks. dr Tomasz Jaklewicz (były wicenaczelny "Gościa", obecnie proboszcz w parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi Katowicach-Brynowie) i ks. prof. Arkadiusz Wuwer z UŚ jako prowadzący. Nawiązywali do wielu wątków, poruszonych w książce. Mówili m.in. o Prawdzie.

Stąd niedaleko już było do postaci Piłata, która też pojawia się w książce ks. Szymika. Ks. dr Tomasz Jaklewicz mówił, że Piłat jest we współczesnym świecie przedstawiany często jako postać tragiczna, jako filozof, który próbuje ratować Jezusa. Jest postacią nieostrą i w sumie... pozytywną.

Poniżej - galeria zdjęć

Czytaj też na następnych stronach

- Zapominamy, że Piłat usiłuje uciec od konfrontacji z prawdą w agnostycyzm, w jakąś formę obojętności. On umywa dłonie i ostatecznie skazuje niewinnego człowieka na śmierć! A na najgłębszym poziomie to jest człowiek, który osądza Boga i mówi mu: "Nie potrzebuję Ciebie". Jezus umywa nogi, a Piłat umywa ręce i mówi: "To nie jest moje, dajcie mi święty spokój z waszą prawdą. Ja chcę normalnie żyć, tu mam swoje stanowisko, rodzinę" - zwracał uwagę ks. Jaklewicz.

Dodał też, że chrześcijaństwo dlatego ciągle budzi agresję dużej części świata, bo Jezus ciągle przychodzi i mówi do człowieka: "Ja jestem królem, a nie ty". - Człowiek odpowiada: "Ja mam swoje małe królestwo i to mi wystarczy, daj mi spokój z Twoim wielkim królestwem". O tym jest ta książka - mówił ks. Jaklewicz.

Ks. Szymik dopowiedział, że Piłat mówi językiem elit, znanym także we współczesnym świecie. Mówi: "Cóż to jest prawda". - Czym jest prawda w tej sytuacji? Prawda jest taka, że on walczy o swój stołek. On woli pozwolić zabić człowieka, niż się sprzeciwić.

Ks. profesor Szymik zaznaczył, że zależy mu na tym, żeby postawę Piłata wytropić w sobie. - To znaczy, że naciągamy płaszcz wyrafinowania, intelektualnych debat nad bardzo prostymi sprawami, gdy trzeba się opowiedzieć za prawdą, za dobrem - dodał.

Na następnej stronie - krótki fragment nowej książki ks. Szymika.

Fragment książki ks. Jerzego Szymika "Zachwyt i inne skutki wiary - rozdział "Prócz Boga":

„Któż może odpuszczać grzechy, prócz jednego Boga?” (Mk 2, 5)

Potrzebujemy kogoś, kto by nam przebaczył. Nie kogoś, kto by nam powiedział: nie, to nie było nic takiego, to się zdarza każdemu (to tylko zaburzona osobowość; albo: gdyby ktoś inny miał takie dzieciństwo, robiłby znacznie gorsze rzeczy; albo: na tle tego, co się dzisiaj dzieje, to żadna tragedia; itp. itd.).

Bo wiemy – na dnie sumienia – że to było naprawdę straszne (to, co zrobiliśmy) i że nie zdarza się każdemu...

Potrzebujemy kogoś, kto by nam przebaczył. Potrzebujemy Boga. I choćby tylko w tym punkcie ateizm odsłania swoje bezlitosne, beznadziejne oblicze. Kto nam wybaczy, jeśli Boga nie ma? Bo odpuszczać grzechy nie może nikt poza Nim. Prócz jednego Boga.

12 stycznia 2018 roku.