Pomniki niepodległości powstały na Śląsku

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 12.11.2018 16:06

Stanęły w Tychach i Mszanie koło Jastrzębia-Zdroju.

Pomniki niepodległości powstały na Śląsku Pomnik, poświęcony Polakom walczącym o wolność, 11 listopada został odsłonięty w Tychach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Oba zostały odsłonięte 11 listopada. Pomnik w Tychach ma kształt symbolu zwycięstwa – litery „V”. Jej ramiona są uskrzydlone. Przypominają skrzydła husarskie. W nocy monument jest podświetlony na biało-czerwono.

Pomysł budowy tego pomnika podsunął radny Jakub Chełstowski, a Rada Miasta go poparła.

Autorem projektu jest prof. Roman Kurzawski z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tyski monument stoi obok Urzędu Miasta.

Pomnik poświęcony niepodległości Polski zyskała też Mszana. Przedstawia nachodzące na siebie zarysy przedwojennych i współczesnych granic Rzeczypospolitej. Są też biało-czerwone barwy.

Obok pomnika w Mszanie rosną dęby - na razie są młode, w przyszłości monument znajdzie się w ich cieniu. Monument stoi w Parku Aktywnej Rekreacji, niedaleko Urzędu Gminy.

– W ten sposób chcemy uczcić tak ważny jubileusz i jednocześnie stworzyć miejsce, gdzie w przyszłości można będzie organizować obchody różnych świąt i rocznic państwowych – mówi wójt Mszany Mirosław Szymanek.

Zdjęcia obu pomników - w galerii poniżej.