Święto Niepodległości na stadionie

Aleksandra Pietryga

publikacja 11.11.2018 21:01

11 listopada przypadają urodziny Mai. Zamiast do McDonalda albo bawilandii trzecioklasistka zaprosiła koleżanki na wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

Święto Niepodległości na stadionie Najmłodsi uczestnicy obchodów Święta Niepodległości mogli wdrapać się na wozy bojowe Aleksandra Pietryga /Foto Gość

11 listopada na Stadionie Śląskim królowały barwy narodowe. Chorągiewki, pomalowane twarze, szaliki - jak na meczu reprezentacji Polski. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbyły się pod znakiem pikniku rodzinnego.

Święto Niepodległości na stadionie   Dzieci mogły dotknąć nawet wyrzutni rakiet Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Obiekt pękał w szwach, a biało-czerwone motywy pojawiały się wszędzie: na małych chorągiewkach w rączkach dzieci, wiatraczkach, kotylionach, balonach, wiankach na głowach, pomalowanych buziach, wacie cukrowej, a nawet wstążkach wplecionych w warkocze dziewczynek.

Święto Niepodległości na stadionie   Barwy narodowe dosłownie wplecione były nawet w warkocze dziewczynek Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Bramki Stadionu Śląskiego otwarto punktualnie o 12.00. Na zwiedzających czekała pokaźna kolekcja militariów: broni, amunicji, i dział przeciwlotniczych czy mundurów z czasów pierwszej wojny światowej.

Święto Niepodległości na stadionie   Wystawa zabytkowych rowerów Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Można było także zobaczyć kolekcję zabytkowych rowerów czy mały szpital polowy.

Święto Niepodległości na stadionie   W małym polowym szpitalu można było dać sobie "odciąć rękę" Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Największym zainteresowaniem najmłodszych gości cieszyła się wielka wystawa pojazdów wojskowych. Dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć ich, a nawet wdrapać się na czołg T-34, transportery opancerzone, samochody terenowe, wojskowe ciężarówki czy wozy dowodzenia.

Święto Niepodległości na stadionie   Wystawa pojazdów wojskowych i militariów Aleksandra Pietryga /Foto Gość Wyznaczona była także strefa malucha, a w niej dmuchańce-skakańce, trampoliny, miniboiska do gry w piłkę czy karuzele.

Święto Niepodległości na stadionie   Na najmłodszych czekały różne atrakcje i zabawy Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Na scenie przez cały czas trwały koncerty, występy i konkursy z nagrodami. Tuż po 14.00 zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn Polski.

Święto Niepodległości na stadionie   Występ Zespołu Pieśni i Tańca Silesianie Aleksandra Pietryga /Foto Gość

11 listopada swoje urodziny obchodzi Maja, uczennica trzeciej klasy szkoły baletowej. Zamiast do McDonalda albo bawilandii dziewczynka zaprosiła koleżanki na Stadion Śląski na wspólne świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski.

Święto Niepodległości na stadionie   Maja 11 listopada obchodzi swoje urodziny. Na zdjęciu z mamą i koleżankami na Stadionie Śląskim Aleksandra Pietryga /Foto Gość

- Dziewczynki rozmawiały dziś o tym święcie i o symbolach narodowych - opowiada mama Mai. - "Dlaczego takie kolory ma flaga Polski? Ja wolałabym różowy", zastanawiały się dziewczynki. A na to Maja: "Muszą być takie! Bo kolor biały to wiara, a czerwony krew. A trochę ludzi zginęło, kiedy walczyli za Polskę...".