Gliwice projektują stadion dla Katowic

ap

publikacja 30.10.2018 13:06

Pracownik i studenci architektury Politechniki Śląskiej stworzą nowy Stadion Miejski w Katowicach. Ich projekt zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Urbanistyczno-Architektonicznym.

Gliwice projektują stadion dla Katowic Tak będzie wyglądał nowy Stadion Miejski w Katowicach Materiały promocyjne

Damian Radwański z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i Marius Schlesiona, którzy wspólnie tworzą firmę RS-Architekci, a także współpracujący z nimi studenci architektury Jakub Kapral, Karolina Rusek, Piotr Szenkowski i Marcin Woźnica stworzyli projekt, który zyskał aprobatę jury konkursowego i zostanie wdrożony.

Jury przyznało I nagrodę za stworzenie jednorodnego, zintegrowanego zespołu o minimalistycznej architekturze i kameralnej skali, naturalnie wykorzystującego topografię terenu i jego warunki przyrodnicze.

- Głównym elementem kompleksu sportowego jest obiekt stadionu miejskiego zintegrowany z obiektem hali - mówi zwycięzca konkursu. - Razem tworzą jedną zwartą budowlę. Widownię współtworzą 4 nachylone trybuny. Murawa wyposażona jest w systemy podgrzewania, odwodnienia, nawodnienia, napowietrzania. Projekt zakłada także integrację systemu odwodnienia dachu z systemem nawodnienia murawy boiska.

Prace nad projektem rozpoczęły się z początkiem października. Budowa stadionu rozpocznie się w 2020 roku. Stanie w pobliżu autostrady A4, przy wjeździe do Katowic od strony Wrocławia. Cały kompleks będzie się składał z 6 boisk treningowych, parkingu dla 1,7 tys. samochodów, stadionu piłkarskiego dla 15 tys. kibiców, wielofunkcyjnej hali sportowej dla ok. 3 tys. widzów, a także zaplecza sportowego.