IPN sfinansuje pomnik Korfantego w Warszawie

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 26.10.2018 11:49

To realizacja obietnicy premiera Mateusza Morawieckiego sprzed trzech miesięcy.

IPN sfinansuje pomnik Korfantego w Warszawie Zwycięski projekt pomnika Korfantego w Warszawie Urząd Miasta Warszawa

Informację o sfinansowaniu budowy warszawskiego pomnika Wojciecha Korfantego Instytut Pamięci Narodowej podał w piątek 26 października - tydzień po rozstrzygnięciu konkursu na jego projekt. Wygrał go prof. Karol Badyna z Krakowa.

Niedawno w mediach ukazały się informacje, że rząd nie robi nic w sprawie sfinansowania monumentu i że zapłacą za niego śląskie gminy oraz Warszawa. Te informacje nie są prawdziwe. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, decyzja o tym, że to IPN zapłaci za budowę pomnika Korfantego w stolicy, zapadła już w sierpniu.

Mateusz Morawiecki zadeklarował w lipcu sfinansowanie pomnika przez państwo polskie dzięki temu, że wcześniej stanowczy apel w tej sprawie wystosowała Rada Miasta Katowice.

Inicjator tamtego apelu, Michał Luty, mówił wtedy, że pomysł składania się przez śląskie gminy na warszawski pomnik Korfantego jest absurdalny. Podkreślał, że Ślązacy przez całe dziesięciolecia pamiętaliby, że pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie musieli sobie kupić. I że byłoby to wbijanie klina między Śląsk a Polską. Te argumenty podziałały.

Pomnik, sfinansowany przez państwo polskie za pośrednictwem IPN-u, stanie w Warszawie w bardzo dobrym miejscu: u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykoli, przed ogrodzeniem parku Łazienkowskiego.

Na następnej stronie - treść oświadczenia IPN o sfinansowaniu pomnika.

Oświadczenie Instytutu Pamięci Narodowej:

"Obchodzimy w tym roku jubileusz niezwykły - 100. rocznicę odrodzenia naszej Ojczyzny, jako państwa wolnego i samorządnego. Czcimy zarazem pamięć tych, których nazywamy Ojcami Niepodległości: polityków, żołnierzy, działaczy społecznych talentem, pracą, poświęceniem wytyczających drogę do wolnej Rzeczypospolitej. Nie może wśród nich zabraknąć postaci Wojciecha Korfantego, jednego z najwybitniejszych mężów stanu, polityka i myśliciela, który wyrastał ponad swoją epokę, a nade wszystko wielkiego patriotę.

Instytut Pamięci Narodowej z radością przyjął informację o rozstrzygnięciu konkursu na projekt pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.  W składzie sądu konkursowego zasiadał przedstawiciel Instytutu. Gratulujemy autorowi zwycięskiej koncepcji panu Karolowi Badynie z krakowskiej „Pracowni Rzeźby Forma”. Realizacja tego upamiętnienia będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń w ramach trwających obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepokój budzą jednak pojawiające się publicznie informacje, także w niektórych mediach, jakoby Państwo Polskie nie było zainteresowane wsparciem tej inicjatywy, a budowa pomnika musiała być finansowana ze zbiórek organizowanych przez śląskie samorządy.

W związku z powyższym Instytut Pamięci Narodowej, jako instytucja ustawowo powołana do upamiętniania historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci w dziejach walk i męczeństwa Narodu Polskiego, informuje, że pokryje koszty budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Instytut uzgodni z Urzędem m. st. Warszawy stosowne procedury i formalne zasady współpracy przy realizacji tego zadania publicznego".