Wybory włodarzy miast na Śląsku

Aleksandra Pietryga, Joanna Juroszek, Przemysław Kucharczak

publikacja 22.10.2018 14:06

Wyborcy w większości dużych śląskich miast postawili na kontynuację - m.in. w Katowicach, Tychach czy Rybniku.

Wybory włodarzy miast na Śląsku Wybory samorządowe 2018 roku Agnieszka Otłowska /Foto Gość

Największy tryumf odniósł Rafał Piech, który ponownie został prezydentem Siemianowic Śląskich. Zdobył aż 83,64 procent głosów. To jeden z najlepszych wyników w całej Polsce.

Rafał Piech jest znany z tego, że otwarcie mówi o swojej wierze w Boga, a Siemianowice i jego mieszkańców zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi. W dzisiejszych czasach takie deklaracje - nie tylko u polityków - są aktami dużej odwagi i ustawieniem się pod prąd dominujących trendów. Siemianowice, w których po upadku całego przemysłu przed dwudziestu laty zapanowało gigantyczne bezrobocie - drugie co do wielkości w Polsce - w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają.

Rybnik i okolice

Wybory na prezydenta Rybnika bezkonkurencyjnie wygrał Piotr Kuczera z Platformy Obywatelskiej. Po przeliczeniu głosów z 60 procent obwodowych komisji wyborczych prowadził z 61-procentowym poparciem. Drugi był Łukasz Dwornik z Prawa i Sprawiedliwości z ponad 23 procentami głosów.

W sąsiednim Wodzisławiu Śląskim dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca z lokalnego komitetu Nasz Wodzisław również zwyciężył w pierwszej turze. Wygrał z solidnym wynikiem 55 procent zdobytych głosów. Drugie miejsce zajął Jarosław Mrozek z Prawa i Sprawiedliwości, którego poparło 22 procent głosujących.

Także w Jastrzębiu-Zdroju - według wyników cząstkowych - reelekcję w pierwszej turze zapewniła sobie prezydent Anna Hetman, popierana przez lokalny komitet. Granicę 50 procent głosów przekroczyła nieznacznie. Drugi w stawce był Łukasz Kasza z PiS - z poparciem 36 procent.

Niewiele do reelekcji w pierwszej turze zabrakło urzędującemu prezydentowi Żor - Waldemar Socha z komitetu Żory są Fajne zdobył 47 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z Anną Gaszką z komitetu Żorskiej Samorządności, na którą głosowało niespełna 26 procent biorących udział w wyborach. Bliski wejścia do drugiej tury był też Dariusz Domański z PiS - Anna Gaszka wyprzedziła go o 2,5 procent.

Drugiej tury prawdopodobnie nie będzie w Mikołowie. Po przeliczeniu danych z 11 okręgów wyborczych dotychczasowy burmistrz Stanisław Piechula prowadzi z poparciem 57 procent.

Katowice, Tychy, Ruda

W pierwszej turze, ciągle według niepełnych danych zwyciężył Marcin Krupa, dotychczasowy prezydent Katowic. Wystartował z lokalnego komitetu, swojego poparcia udzieliło mu także PiS. Poparło go 57 proc. wyborców. Drugie miejsce zajął Jarosław Makowski z Koalicji Obywatelskiej, uzyskując 23-procentowe poparcie.

Bez zmian także w Tychach, gdzie bezapelacyjnie zwyciężył Andrzej Dziuba, otrzymując 76-procentowe poparcie (dane niepełne). Jego kontrkandydatka - Anita Skapczyk - z PiS otrzymała ok. 25 proc.

W Rudzie Śl. urzędującą prezydent bezpartyjną Grażynę Dziedzic czeka dogrywka. Według niepełnych jeszcze wyników, uzyskała ona 41 proc. poparcia. O drugą turę zawalczą też Marek Wesoły z PiS (26 proc.) lub Aleksandra Skowronek z Koalicji Obywatelskiej (23 proc.)

Mysłowice, Pszczyna

Druga tura wyborów (bez dotychczasowego prezydenta) czeka też Mysłowice. Zmierzą się w niej bezpartyjny Dariusz Wójtowicz (ok. 35 proc.) oraz Wojciech Król (ok. 32 proc.) z Koalicji Obywatelskiej. Na reelekcję nie może liczyć Edward Lasok, który fotel prezydenta piastował od 2010 r. Według cząstkowych wyników otrzymał on ok. 13 proc. głosów. Lasoka wyprzedził także kandydat PiS, Tomasz Papaj (ok. 20 proc.).

W Pszczynie zwyciężył obecny burmistrz, Dariusz Skrobol. Według nieoficjalnych informacji kandydat Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego zdobył blisko 70 proc. poparcia.

Bytom, Chorzów, Piekary

W Bytomiu pierwszą turę wyborów wygrał Mariusz Wołosz z Koalicji Obywatelskiej. Jednak o pełne zwycięstwo i fotel prezydenta miasta będzie jeszcze musiał powalczyć w drugiej turze z urzędującym prezydentem Damianem Bartylą. Z danych wszystkich komisji wyborczych w Bytomiu wynika, że Mariusz Wołosz zdobył ok. 14 tys. głosów, natomiast Damiana Bartylę poparło 11 tys. wyborców w Bytomiu.

W Chorzowie bez zmian. Andrzej Kotala wygrał wybory z wynikiem około 63 proc. w pierwszej turze. Na drugim miejscu uplasował się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Leszek Piechota, zdobywając ok. 15 proc. głosów. Oznacza to, że A. Kotala otrzymał poparcie niemal dwóch trzecich mieszkańców Chorzowa i obejmuje fotel prezydenta miasta na trzecią kadencję.

Sława Umińska-Duraj, urzędująca prezydent Piekar Śl., wygrała w pierwszej turze ok. 67 proc. głosów i rozpoczyna urzędowanie na drugą kadencję. Nie udało się tym razem Jerzemu Polaczkowi. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zdobył poparcie 22 proc. wyborców.

Świętochłowice i Zabrze

W Świętochłowicach w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Dawid Kostempski i Daniel Beger z komitetu Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice. D. Kostempski, który urząd prezydenta pełni od 2010 roku, zdobył niecałe 42 proc. w pierwszym głosowaniu. D. Begera poparło 30,98 proc. głosujących.

W Zabrzu mieszkańców czeka druga tura wyborów z udziałem dwóch pań - urzędującej prezydent, bezpartyjnej Małgorzaty Mańki-Szulik i Agnieszki Rupniewskej z Koalicji Obywatelskiej. Obecną prezydent poparło zaledwie 35 proc. głosujących, co było zaskoczeniem chyba nawet dla niej samej. Jej kontrkandydatka uzyskała 24 proc. głosów.