Kto z nich będzie prezydentem?

ap, prze

publikacja 18.10.2018 15:01

Już w najbliższą niedzielę, 21 października, czekają nas wybory samorządowe. Zanim rozpocznie się cisza wyborcza, przypominamy sylwetki kandydatów na prezydentów największych miast, liczących ponad 100 tys. mieszkańców, leżących w całości na terenie archidiecezji katowickiej.

Kto z nich będzie prezydentem? 21 października pierwsza tura wyborów władz samorządowych Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Już 21 października będziemy wybierać nowe władze samorządowe. To ważne wybory, bo bezpośrednio dotyczą podwórka, na którym żyjemy. Dają nam faktyczną możliwość decydowania o kształcie rzeczywistości, jaka jest wokół nas.

Dużo stracimy, jeśli na Śląsku powtórzy się sytuacja sprzed czterech lat, gdy lokale wyborcze świeciły pustkami, bo tylko 35 proc. osób uprawnionych do głosowania udało się do urn.

Dziś przedstawiamy kandydatów na prezydentów największych miast, liczących ponad 100 tys. mieszkańców, leżących w całości na terenie archidiecezji katowickiej.

Katowice

Kto z nich będzie prezydentem?   Jarosław Gwizdak - KW Prawo do Katowic

Jest sędzią Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, a latach 2013-2017 był jego prezesem. Jarosław Gwizdak jest bezpartyjny. Mieszka w Katowicach-Koszutce, ma 44 lata, żonę i dwoje dzieci. Poza prawem na UŚ, skończył m.in. "Introduction to English Law and Law of EU" prowadzone przez Uniwersytet w Cambridge.

Kto z nich będzie prezydentem?   Jakub Kalus - KW Ruch Narodowy RP

Jest prawnikiem, pochodzi z Katowic. Jest sekretarzem głównym Ruchu Narodowego. Jakub Kalus był inicjatorem wielu przedsięwzięć społecznych i narodowych w województwie śląskim, m.in. Marszu Powstańców Śląskich.

Kto z nich będzie prezydentem?   Ilona Kanclerz - KW Śląskiej Partii Regionalnej

W stolicy województwa śląskiego ŚPR stawia na kandydatkę związaną wcześniej z lewicą. Ilona Kanclerz w 2015 r. starała się o miejsce w Senacie RP, kandydując z listy Nowoczesnej. Jeszcze wcześniej, w wyborach samorządowych 2014 r., startowała z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jest projektantką mody, twórczynią multimedialną i doktorem sztuki.

Kto z nich będzie prezydentem?   Mirosław Korbasiewicz - KW Stronnictwa Pracy

Jest szefem śląskich struktur Stronnictwa Pracy. Był górnikiem kopalni Wujek, działał w różnych ugrupowaniach politycznych, m.in. w Samoobronie. Startował w przeszłości zarówno w wyborach samorządowych, jak i parlamentarnych. Dobrze czuje się jako mówca na wiecach czy manifestacjach. Ma 57 lat i trzech synów.

Kto z nich będzie prezydentem?   Marcin Krupa - KWW Forum Samorządowe i Marcin Krupa

Poparcia obecnemu prezydentowi Katowic udzieliło nie tylko jego lokalne ugrupowanie, ale też Prawo i Sprawiedliwość. Marcin Krupa jest bezpartyjny. Ma 42 lata, jest absolwentem Politechniki Śląskiej, doktorem nauk technicznych. Prezydentem Katowic został w 2014 r., gdy ustępujący wtedy dotychczasowy prezydent Piotr Uszok przekazał mu swoje poparcie.

Kto z nich będzie prezydentem?   Jarosław Makowski - KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Kieruje katowicką PO i klubem radnych tej partii w sejmiku woj. śląskiego. Jest filozofem i publicystą. Pracował w "Tygodniku Powszechnym". Był też członkiem zespołu "Krytyki Politycznej", pisma otwarcie lewicowego; uczył filozofii w liceach w Krakowie i Pszczynie. W 2010 r. został dyrektorem Instytutu Obywatelskiego - eksperckiego zaplecza PO. Ma 45 lat, mieszka na Nikiszowcu w Katowicach.

Kto z nich będzie prezydentem?   Adam Słomka - KWW Konfederacja - Ruch Kontroli Władzy

Był bezkompromisowym opozycjonistą w ostatnich latach PRL-u, działał w Konfederacji Polski Niepodległej, a później w innych, prawicowych, ale niewielkich ugrupowaniach. Na początku lat 90. XX wieku Adam Słomka był katowickim radnym, był też posłem na Sejm trzech pierwszych kadencji (1991-2001). Od tego czasu nie udało mu się wrócić do I ligi polskiej polityki. Ma 52 lata.

Ruda Śląska

Kto z nich będzie prezydentem?   Grażyna Dziedzic - KWW Grażyny Dziedzic

Obecna prezydent miasta od 2010 roku. Wcześniej pełniła funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śl. Absolwentka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Ma 64 lata.

Kto z nich będzie prezydentem?   Tomasz Marcin Piechniczek - KW Śląskiej Partii Regionalnej

Pracował w sektorach administracji samorządowej i publicznych spółkach prawa handlowego. Przedsiębiorca i wykładowca akademicki z tytułem doktora socjologii. Ma 51 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Aleksandra Maria Skowronek - KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

W latach 2014-2017 była wicemarszałkiem województwa śląskiego. Wcześniej pełniła funkcje zastępcy prezydenta Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. Od 2017 r. jest szefem Funduszu Górnośląskiego. Ma 52 lata.

Kto z nich będzie prezydentem?   Marek Jacek Wesoły - KW Prawo i Sprawiedliwość

Radny od 2010 roku. O fotel prezydenta miasta walczy po raz drugi. Absolwent Wydziału Teologicznego UŚ. Jest prezesem dwóch spółek prywatnych. Ma 46 lat.

Rybnik

Kto z nich będzie prezydentem?   Michał Józef Chmieliński - KKW Blok Samorządowy Rybnik Adama Fudali

W Radzie Miasta Rybnika zasiada od 2002 roku. Na co dzień pracuje w jednym z banków. Ma 65 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Zbigniew Ciokan - KWW KUKIZ'15.

Absolwent Politechniki Śląskiej. Dotychczas pracował w rybnickiej Elektrowni, gdzie zajmował stanowisko zastępcy dyrektora zakupów. Ma 56 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Łukasz Dwornik - KW Prawo i Sprawiedliwość

Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na kierunkach politologia oraz zarządzanie i administracja. Jest doradcą w biurze eurodeputowanego Bolesława Piechy. Wcześniej był związany zawodowo z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ma 41 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Tadeusz Jerzy Gruszka - KWW Tadeusz Gruszka i Samorządowy Ruch Demokratyczny

Obecnie jest radnym sejmiku województwa śląskiego, wcześniej był senatorem RP. Mandat zdobył z listy Prawa i Sprawiedliwości, jednak w lutym 2018 r. odszedł z partii. Ma 56 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Piotr Paweł Kuczera - KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Ma 41 lat. Z wykształcenia jest historykiem, pracował jako nauczyciel w II LO im. A. Frycza-Modrzewskiego. Prezydentem miasta został cztery lata temu. Urząd ten objął po śp. Adamie Fudali, który stał na czele Rybnika nieprzerwanie przez 16 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Aleksander Edward Larysz - KW Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto

Absolwent katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, wykładowca akademicki, instruktor i trener sportowy. Przedsiębiorca od 1991 roku. Ma 53 lata.

Tychy

Kto z nich będzie prezydentem?   Andrzej Józef Dziuba - KWW Prezydenta Andrzeja Dziuby

Prezydent miasta od 2000 roku. Pochodzi z Wrocławia. W 1980 r. przeprowadził się do Tychów, gdzie znalazł zatrudnienie i ożenił się. Pracował jako główny inżynier do spraw inwestycji kopalni Ziemowit w Lędzinach. Później zajmował się marketingiem i sprzedażą w firmie DBT Scharf Polska. Ma 61 lat.

Kto z nich będzie prezydentem?   Anita Maria Skapczyk - KW Prawo i Sprawiedliwość

Absolwentka Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Od 2003 r. prowadzi biuro rachunkowe. W 2015 r. starowała w wyborach do Sejmu z list KWW Kukiz'15. Ma 41 lat.