Stulecie kościoła w Orzegowie

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 05.10.2018 16:41

Pieniądze na jego budowę dała niezwykła kobieta, nazywana "śląskim Kopciuszkiem". Jej losy nadają się na hollywoodzki film.

Stulecie kościoła w Orzegowie Ks. proboszcz Ryszard Nowak w kościele w Orzegowie. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Dziękczynnej Mszy św. z okazji setnej rocznicy poświęcenia kościoła św. Michała Archanioła w sobotę 6 października o 18.00 będzie przewodniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc.

Kościół w Orzegowie powstał 1895 roku. Ufundowała go Joanna von Schaffgotsch, kobieta o niezwykłym życiorysie. Urodziła się w Porembie, dzisiejszej dzielnicy Zabrza. Była ubogą półsierotą.

Kiedy była jeszcze dzieckiem, swój gigantyczny majątek zapisał jej śląski magnat przemysłowy Karol Godula. Podobno mała Joanna była jedyną osobą, która się go nie bała i przyjaźnie traktowała. Tym ujęła za serce starego Godulę.

Gdy dorosła, wydano ją za mąż za zubożałego śląskiego arystokratę Hansa von Schaffgotscha, również katolika. Małżeństwo okazało się bardzo udane. W domu to jednak Joanna „trzymała kasę”.

Okazała się wspaniałą bizneswoman i oddziedziczony majątek jeszcze pomnożyła. Choć należała do najbogatszych ludzi w Europie, do końca życia nie wstydziła się godać po ślonsku i zakładać śląskiego stroju.

Kościół w Orzegowie ufundowała dla robotników należącej do niej kopalni Karol. Kopalnia jednak nadal się rozwijała, a wkrótce powstała tutaj także koksownia, więc liczba ludności w 11 lat potroiła się. Zapadła decyzja o rozbudowie kościoła.

Większość pieniędzy dali znów Schaffgotschowie. Rozbudowa zaczęła się w 1911 roku, już po śmierci Joanny. Powstał kościół neoromański. Został poświęcony w 1918 roku.

Teraz ta świątynia została odnowiona. Wyremontowane są też organy, jedne z największych na Śląsku. O otoczenie kościoła zadbało miasto.

Więcej - w papierowym Gościu Katowickim nr 41 na 14 października 2018 roku.

Poniżej - galeria zdjęć kościoła św. Michała Archanioła.