Adam Plackowski z Mysłowic otrzymał Order Uśmiechu

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 28.09.2018 12:28

Po wypiciu soku z cytryny uśmiechnął się do stojących wokół niego dzieci. Artysta jest 1026. osobą, która otrzymała to wyróżnienie.

Adam Plackowski z Mysłowic otrzymał Order Uśmiechu Adam Plackowski jest 1026. osobą, która otrzymała Order Uśmiechu Joanna Juroszek /Foto Gość

Order Uśmiechu międzynarodowa kapituła przyznała mu na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Mysłowicach.

Placówka nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Radosna i kolorowa uroczystość odbyła się w piątek w hali MOSIR w Mysłowicach.

Trybuny i scena zapełniły się dziećmi i to właśnie z nimi jako pierwszymi przywitał się wchodzący na salę laureat.

Adam Plackowski (59 lat) jest artystą z Mysłowic od blisko 20 lat współpracującym z dziećmi. Jest on twórcą autorskiego projektu malarstwa emocjonalnego. To forma sztuki i terapii, w czasie której dzieci malują dosłownie całymi sobą. - Po zajęciach jesteśmy ubabrani od stóp do głów - mówiły na gali zadowolone dzieci.

Artysta zajęcia prowadzi też dla dzieci niepełnosprawnych oraz pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. Tworzone przez małych artystów abstrakcyjne dzieła (jeśli twórcy wyrażają na to zgodę) A. Plackowski uzupełnia o jakiś element realistyczny. Przez to obrazy stają się czytelne także dla dorosłych.

Laureat odebrał nagrodę ubrany w marynarkę pomalowaną przez dzieci. - Dziękuję moim przyjaciołom, dzieciom - mówił, przyznając, że to wyróżnienie jest dla niego szczególnie ważne. A to dlatego, że przyznają je najbardziej szczere i wymagające osoby - dzieci.

Więcej o Adamie Plackowskim piszemy w papierowej wersji "Gościa Niedzielnego" (nr 40/7 października).

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości wręczenia Orderu Uśmiechu.