Świętość nie jest dla leniuchów

Aleksandra Pietryga

dodane 30.08.2018 13:04

- Potrzeba wysiłku, aby zawsze czynić dobro. Aby wypełniać uczynki miłosierdzia, wystarczy codziennie zadać sobie pytanie: co mogę uczynić dzisiaj dla bliźniego - mówił do ministrantów bp Marek Szkudło, cytując papieża Franciszka.

Świętość nie jest dla leniuchów Ministranci w katedrze Chrystusa Króla Aleksandra Pietryga /Foto Gość

W katedrze Chrystusa Króla spotkali się ministranci z całej archidiecezji, aby uczestniczyć w Mszy i modlić się o dobry nowy rok szkolny. Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło.

- Droga świętości nie jest dla leniuchów - powiedział papież Franciszek na spotkaniu z 65 tysiącami ministrantów w Rzymie - opowiadał bp Marek. - A Jezus dziś mówi w Ewangelii do was: "Czuwajcie".

Biskup wytłumaczył zgromadzonym chłopakom, w jaki sposób oni mogą dziś to robić. - Czuwać to podejmować codzienny trud w służbie Bogu i ludziom. Codziennie pytać siebie, jak prosi o to papież, co mogę dzisiaj uczynić dobrego dla innych. Czuwać, by nie przegapić służby przy ołtarzu. Wcześniej wstać, aby na służbę się nie spóźnić. Unikać łatwego zwolnienia się ze swoich obowiązków.

Bp Marek przypomniał też, że służba przy ołtarzu jest zanurzeniem się w obecności Tego, który pierwszy nas umiłował. - On pierwszy przychodzi, aby nam służyć. Karmi nas swoim Ciałem, Krwią i Słowem. Umywa nam nogi. Wydaje się za nas. Przychodzi także w drugim człowieku, aby udzielić nam wsparcia, pomocy, aby powiedzieć, przez drugiego człowieka: "Czuję się odpowiedzialny za ciebie, możesz na mnie liczyć".

Biskup dziękował także ministrantom za ich służbę, za otwarcie na przynaglenia Ducha Świętego i codziennie podejmowany trud. - Nie bójcie się powiedzieć Jezusowi: "Jestem do Twojej dyspozycji na całe życie" - zachęcał bp Marek.

W czasie Mszy św. bp Marek przyjął nowych ministrantów do grona parafialnych ceremoniarzy liturgicznych.