Poprawią komfort pasażerów?

ak

dodane 29.08.2018 14:05

Tablice z kamerami monitoringu, z aktualną prognozą pogody i głośnym czytaniem wyświetlanych na ekranie informacji. Takich cudów techniki przybędzie na Śląsku.

Poprawią komfort pasażerów? Na terenie metropolii funkcjonuje około 70 tablic ITS, wkrótce będzie ich ponad 500 Materiały prasowe

Na obszarze KZK GOP oraz gmin Tychy i Bieruń powstanie największy w kraju System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Dynamiczna Informacja Pasażerska podniesie komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Budowana infrastruktura będzie obsługiwała zarówno transport autobusowy, jak i tramwajowy oraz trolejbusowy. Do tej pory na terenie metropolii funkcjonowało około 70 tablic ITS. Wkrótce będzie ich ponad 500.

Realizacja systemu obejmie między innymi wyposażenie 462 przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych w dwustronne elektroniczne tablice informacyjne oraz dostawę i montaż wyposażenia 170 pojazdów MZK Tychy.

Wyświetlacze ITS będą miały wbudowane kamery monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej. Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych, na przykład ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje, co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Realizacją projektu zajmie się firma DYSTEN Sp. z. o. o. z Zabrza. Przedsiębiorstwo to zdobyło niedawno tytuł najlepszego producenta wyświetlaczy informacji pasażerskiej w Europie w 2018 roku. Wartość zamówienia wynosi 36,6 mln zł brutto. Zgodnie z obowiązującą umową, 75 procent kosztów kwalifikowalnych rozszerzenia systemu zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Spójności przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przewiduje się, że rozbudowa systemu potrwa 21 miesięcy.