Dziś w metropolii katowickiej postu nie ma

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 17.08.2018 09:15

Piątkowy post znosi uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej i opolskiej.

Dziś w metropolii katowickiej postu nie ma Post w metropolii znosi uroczystość św. Jacka HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Uroczysta Msza św. w archikatedrze Chrystusa Króla w intencji metropolii katowickiej oraz instytucji, którym patronuje św. Jacek, odbędzie się o 12.00.

Eucharystii w katowickiej katedrze przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc. Podczas Mszy św. zostanie ogłoszony tegoroczny laureat nagrody "Lux ex Silesia".

Święty Jacek, patron archidiecezji, jest jedynym polskim świętym, którego znaleźć można na kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra w Rzymie.

Był pierwszym Polakiem, który wstąpił do dominikanów. Habit przyjął z rąk samego założyciela zakonu, św. Dominika. Był wielkim ewangelizatorem Słowian żyjącym i posługującym w XIII wieku.

W dniu jego kanonizacji papież Klemens VIII powiedział: "Święci Pańscy Starego i Nowego Testamentu nie uczynili cudu, którego by i św. Jacek nie uczynił".

- Jacek nawet wskrzeszał - mówi autorka jego biografii, Elżbieta Wiater. - W mojej książce o świętych dominikańskich "Wypisz wymaluj" o. Tomasz Rojek narysował, jak dwóch grabarzy prosi św. Jacka: "Nie wchodź na cmentarz, bo jak przechodzisz, to ludzie wstają".

Wywiad z autorką znaleźć można TUTAJ.