Wirtualna rzeczywistość - realne dylematy

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

publikacja 20.06.2018 16:28

Pod takim hasłem na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach odbyła się ogólnopolska konferencja wykładowców katolickiej nauki społecznej.

Wirtualna rzeczywistość - realne dylematy O trollowaniu i możliwościach debaty publicznej w internecie mówił ks. dr Piotr Studnicki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. Rafał Skitek /Foto Gość

– Tegoroczny temat zawdzięczamy śp. ks. Markowi Łuczakowi – powiedział ks. Arkadiusz Wuwer, przewodniczący sekcji wykładowców KNS. – Zatwierdziliśmy go dzień przed jego pójściem do szpitala – dodał. Wkrótce potem ks. Łuczak zmarł. Przypomnijmy, że w przeszłości przez wiele lat duchowny związany był z naszym tygodnikiem.

O tym, że żyjemy w społeczeństwie sieci, gdzie informacja i szybkość jej przetwarzania są już tylko towarem, mówiła w swoim wystąpieniu dr Magdalena Kosche. Pytała, czy zdajemy sobie sprawę, kto i co wie na nasz temat. Kto i po co gromadzi o nas informacje?

– Dziś informacja jest cenniejsza niż złoto – stwierdziła prelegentka. W obliczu coraz częstszego traktowania człowieka jako „bytu informacyjnego” postulowała przyznanie informacji kategorii antropologicznej. Wszak ma ona służyć człowiekowi. Nigdy na odwrót. Zwróciła też uwagę na wszechogarniający „smog informacyjny” i brak umiejętności wartościowania i weryfikowania informacji.

Wirtualna rzeczywistość - realne dylematy  

Uczestnicy podkreślali, że nadmiar informacji i szybki rozwój środków komunikowania się wymuszają konieczność wskazania podmiotów odpowiedzialnych za formację dzieci i młodzieży. – Czy to rola rodziców, szkoły, uniwersytetu? – pytali przybyli goście. Dla wielu tak. Ale sęk w tym, że w porównaniu z dorosłymi pod względem technologii i umiejętności informatycznych młodzi ich prześcigają.

Funkcjonowanie nowych mediów, zwłaszcza tzw. społecznościowych, prowadzi do stawiania wielu pytań. Tych podczas trwania konferencji nie brakowało. Jednym z nich była kwestia wolności. Czy chodzi o wolność „od” czy „dla”? Czy wolny jest ten, kto aktywnie uczestniczy w wirtualnym życiu, czy też ten, kto świadomie z niego rezygnuje? To tylko niektóre spawy, które znalazły się w centrum zainteresowania uczestników zjazdu.

Wirtualna rzeczywistość - realne dylematy  

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy internet jest właściwą platformą debaty publicznej. Tym bardziej że – jak zauważył ks. Piotr Studnicki z  Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie – zmienia się już samo pojęcie debaty, a w sieci coraz więcej internautów okazuje się trollami. Takie działania (trollowanie) to zabieg celowy, mający na celu wpływanie na innych użytkowników poprzez np. ośmieszenie, obrażenie itp.

Wszystko to sprawia, że współczesny człowiek to „obywatel IP”, żyjący w świecie G. Orwella. Jak podkreślił prof. Zbigniew Widera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, obywatele ani państwo nie powinni tak łatwo przekazywać informacji w niepowołane ręce. Jednocześnie wyraził radość, że po tak wielu latach nastąpiło w tym względzie lekkie przebudzenie. Ludzie zaczęli się bardziej interesować, kto i po co gromadzi ich dane.

W konferencji udział wzięli sympatycy i wykładowcy KNS z różnych ośrodków akademickich, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie i śląskich uczelni.