Jubilat wciąż się rozrasta

Anna Derkowska

publikacja 21.04.2018 15:22

W katowickiej Kostuchnie odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. W spotkaniu wzięło udział siedemnastu solistów oraz szesnaście zespołów i scholi. W sumie wystąpiło około 250 osób.

Jubilat wciąż się rozrasta Na festiwal przyjechały całe rodziny.

To był 25. festiwal i z okazji jubileuszu zniesiono limit wiekowy. - Choć to festiwal piosenki religijnej dla dzieci, w tym roku wyjątkowo postanowiliśmy znieść limit wieku, aby każdy mógł pieśnią podziękować Panu za to, że ten konkurs istnieje tyle lat i ciągle się rozwija. Tegorocznym hasłem jest „Wielkie rzeczy uczynił nam Pan” - mówił organizator ks. Tomasz Mężyk.

Do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej przybył również ks. Józef Sinka, który zainicjował festiwal. - Na początku chcieliśmy zorganizować konkurs dla dzieci. Istniały już bowiem turnieje młodzieżowe, był Ekosong, czyli festiwal pieśni ekologicznej, a my chcieliśmy stworzyć coś dla najmłodszych. Podczas pierwszych edycji musieliśmy jeździć i zapraszać chętnych do udziału, dziś zgłaszają się sami. Jestem szczęśliwy, że to, co wymyśliliśmy, tak wspaniale się rozwija. Nigdzie indziej już nie zorganizowałem takiej imprezy, aby nie tworzyć konkurencji dla Kostuchny - opowiadał założyciel.

O tym, że o festiwalu mówi się poza naszą diecezją, świadczy lista uczestników. Przybyły osoby zarówno z Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, ale również z Dąbrowy Górniczej, Bielska Białej, Dębna Podhalańskiego, Stąporkowa, Tarnowa oraz wielu innych miejscowości.

- W Kostuchnie jesteśmy po raz drugi. Bardzo nam się tu podoba. Występowaliśmy już w Tarnowie, Bochni, za tydzień jedziemy na następny konkurs - mówiła dziesięcioletnia Klara Smoła. Oprócz niej występowała również jej siostra sześcioletnia Matylda. – Piosenkę córkom wybrałam ja. Cieszę się, że możemy tu być. Jest fajna atmosfera i wszyscy są życzliwi - opowiadała Maria Imioło-Smoła. - Nawet wyjazd po siódmej nie był nam straszny. Dla takiego wydarzenia warto wcześniej wstać - dodawał jej mąż Krzysztof.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie: http://www.kostuchna.katowice.opoka.org.pl/festiwal/news.php.