Szukajmy tego, co w górze

jj

publikacja 01.04.2018 13:27

- Oczami wiary zobaczymy w Eucharystii Ciało Chrystusa Zmartwychwstałego. Spotkamy Zwycięzcę piekła, śmierci i szatana - mówił w Niedzielę Zmartwychwstania w archikatedrze abp Wiktor Skworc.

Szukajmy tego, co w górze Abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze

Nieco później metropolita katowicki przypomniał, że to Jezus nadaje sens naszemu życiu i cierpieniu.

- Ewangelia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego ukazuje nam apostołów Piotra i Jana, którzy pierwszego dnia po szabacie przybyli do grobu Jezusa, weszli do wnętrza, ujrzeli i uwierzyli. Dopiero jednak od dnia Zesłania Ducha Świętego - daru, który od Ojca i Syna pochodzi - prawda o Zmartwychwstaniu staje się centrum nauczania apostolskiego; staje się fundamentem wiary chrześcijańskiej. Ta ewangelia Paschy jest świadczeniem o faktach następujących: że został ukrzyżowany, umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia! I zesłał Ducha Świętego, co naocznie przypomniała nam w tym roku dekoracja pańskiego grobu w naszej katedrze. Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym i Jego darami - wyjaśniał podczas homilii.

Metropolita wszystkich obecnych w katowickiej katedrze zachęcał, by z wiarą wyznawali: "Panem jest Jezus!" oraz, by w Eucharystii prawdziwe spotkali się ze Zmartwychwstałym i poszli tam, gdzie ich posyła.

- Pochylamy się więc z wiarą już nie przed płótnem i chustą w pustym grobie, ale przed ołtarzem, symbolem Chrystusa i Zmartwychwstałym Panem, który dla nas mocą Ducha Świętego staje się Chlebem, Napojem, Pokarmem na życie i wieczność! - przypomniał.

- Od tej pory szukajmy tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga! Dążmy do tego, co w górze, a nie do tego, co na ziemi. Każdy z nas najlepiej wie, co to konkretnie oznacza - zachęcał, zapraszając każdego, by był świadkiem Boga, który powstał z grobu.

Razem z abp. Skworcem w archikatedrze modlili się biskupi pomocniczy oraz kapłani archidiecezji.