Niemy świadek cierpień Chrystusa odwiedza Koszutkę

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

dodane 23.02.2018 19:54

W Katowicach u ojców oblatów trwa peregrynacja relikwii Krzyża Świętego.

Niemy świadek cierpień Chrystusa odwiedza Koszutkę Relikwie Krzyża w kościele oo. oblatów uczcić można do niedzieli Joanna Juroszek /Foto Gość

W piątek podczas Eucharystii uroczyście otworzył ją abp Wiktor Skworc.

W homilii, dziękując oblatom posługującym w kościele NSPJ na Koszutce za sprowadzenie relikwii, prosił ich i wszystkich parafian, by w swoim życiu nie zaniedbywali Mszy św. oraz uczynków miłosierdzia.

Niemy świadek cierpień Chrystusa odwiedza Koszutkę   Abp Skworc mówił, że krzyż przypomina o Bożym miłosierdziu Joanna Juroszek /Foto Gość Wcześniej przypomniał, czym dla każdego chrześcijanina jest krzyż, niemy świadek cierpień Jezusa i obraz Jego posłuszeństwa Ojcu do końca.

 - Niech przy znaku krzyża, a jeszcze bardziej przy jego relikwiach, schodzą się nasze drogi z Bożymi i na nowo objawi się sens naszego wędrowania. Otrzymaliśmy bowiem zapewnienie, iż Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3,17) - mówił.

- Wierzącym w Chrystusa zostało dane, pozostawione, cudownie odkryte drzewo-krzyż - znak zbawienia. Ale nie po to, byśmy w nim złożyli całą nadzieję, lecz w Tym, który dwa tysiące lat temu zawisł na drzewie i je uświęcił - dodał nieco później.

Metropolita katowicki przypomniał również najistotniejszą prawdę wiary - Chrystus nie tylko umarł na krzyżu za nasze grzechy, ale też zmartwychwstał.

- Okazał Tomaszowi ślady męki i powiedział: "Weźmijcie Ducha Świętego!", i polecił: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię!" - wyjaśniał.

Abp Skworc prosił wiernych z Koszutki, by na co dzień wsłuchiwali się w słowo Boże, z którego rodzi się wiara, i by tę wiarę praktykowali poprzez częste korzystanie z sakramentów, zwłaszcza Eucharystii, oraz przez dobre uczynki wobec drugich. 

- I zapamiętajmy jeszcze jedno zdanie z dzisiejszej Ewangelii: "Tak Bóg umiłował świat (człowieka), że Syna swego Jednorodzonego dał". Dał Go przez krzyż - znak miłości. Odpowiedzmy na tę miłość miłością do Ukrzyżowanego. To najbardziej oczekiwana odpowiedź na obecny wśród nas znak relikwii drzewa Świętego Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata! - tymi słowami zakończył swoje kazanie.

Peregrynacja potrwa do środy. W sobotę do uczczenia relikwii szczególnie zaproszone są osoby życia konsekrowanego oraz kapłani.

Wcześniej na modlitwie spotkają się chorzy, niepełnosprawni i starsi. Z kolei o 15.00 odbędą się Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Msza św. dla parafii archidiecezji katowickiej.

Szczegóły odwiedzin świętej pamiątki znaleźć można TUTAJ.