20. rocznica sakry abp. Skworca

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 06.01.2018 18:01

Z abp. Wiktorem Skworcem w uroczystość Objawienia Pańskiego świętowali biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk, którzy święcenia biskupie otrzymali przed trzema laty.

20. rocznica sakry abp. Skworca Abp Wiktor Skworc w katowickiej katedrze Henryk Przondziono /Foto Gość

- Gwiazda przynagliła Mędrców w ich dalekich krainach i następnie doprowadziła ich do poznania Króla nieba i ziemi, i do złożenia Mu hołdu. Ten przykład wzywa i nas do pójścia w ich ślady. Przecież i my mamy z całych sił służyć tej łasce, która wszystkich wzywa do Chrystusa - mówił na wstępie do Eucharystii bp Marek Szkudło.

- Gromadzi nas dzisiaj służba łasce, która wszystkich wzywa do Chrystusa, pełniona od 20 już lat przez pasterza tej diecezji, księdza arcybiskupa metropolitę katowickiego Wiktora Skworca - dodał.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski. Przypomniał w niej kazanie papieża Benedykta XVI wygłoszone w uroczystość Objawienia Pańskiego 2013 roku. Wówczas to papież „wskazał na kilka ważny cech odnoszących się do posługi każdego biskupa”. - Każdy biskup „musi być przejęty niepokojem Boga o człowieka. Musi on niejako myśleć i współodczuwać z Bogiem, ponieważ Bóg niepokoi się o nas, idzie za nami aż do żłóbka, aż na krzyż” - mówił biskup tarnowski.

Hierarcha przytoczył także fragment wypowiedzi abp. Wiktora Skworca podczas ingresu bp. Jeża do tarnowskiej katedry. - Serce nigdy nie odpoczywa, nieustannie pracuje, jest w służbie całego eklezjalnego organizmu - mówił. - Los pasterza jest z góry przesądzony - on ma swoje życie dać dla dobra owiec; konsekwentnie, do końca, aż po wywyższenie na krzyżu - dodał.

Biskup Jeż przypomniał także zaangażowanie abp. Wiktora w życie duszpasterskie powierzonych mu diecezji. - Twoje pasterskie serce podąża za tymi, którzy się zagubili na drogach współczesnego świata, dla których - niestety - coraz mniej jest drogowskazów wskazujących prawdę. Twoje pasterskie serce obejmuje współczuciem człowieka przygniecionego niedolą i stara się mu nieść skuteczną pomoc chociażby w tak wielu inicjatywach charytatywnych. Twoje pasterskie serce od początku biskupiej posługi bije ze szczególną siłą dla spraw misji i dzieła ewangelizacji. Twoje serce z każdym aktem pasterskiej miłości zespala się coraz bardziej z tajemnicą krzyża, bo na nim Dobry Pasterz objawił swoją największą miłość - mówił kaznodzieja.

Hierarcha zapewnił także metropolitę katowickiego o modlitwie. - Wszak mocno wierzymy, że pasterz, za którego modli się wspólnota, staje się silniejszy mocą zanoszonej do Boga za niego modlitwy - mówił bp Jeż.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo apostolskie z odpustem zupełnym, którego udzielił metropolita katowicki.

Mszę św. koncelebrowali arcybiskupi i biskupi związani z Kościołem katowickim i tarnowskim. Na liturgii byli obecni: abp Damian Zimoń, abp Józef Kowalczyk, abp Stanisław Budzik, bp Andrzej Jeż, bp Wiesław Lechowicz, bp Stefan Cichy, bp Marek Szkudło oraz bp Adam Wodarczyk, a także prezbiterzy z kraju i zagranicy, a szczególnie kapłani diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej.

W Eucharystii uczestniczyli także przedstawiciele rządu i samorządu związani ze Śląskiem. W katedrze był obecny także wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, prezydent Katowic razem z samorządowcami. Na czele z prezydentem Tarnowa byli obecni samorządowcy z Małopolski. Nie zabrakło rektorów i profesorów śląskich uczelni oraz licznie zebranych osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Po zakończonej Eucharystii metropolita katowicki udał się przed wejście do katowickiej katedry, aby pobłogosławić i posłać katowicki Orszak Trzech Króli, który ze śpiewem kolęd na ustach ruszył w stronę pl. Sejmu Śląskiego, a następnie w kierunku os. Paderewskiego.

Abp Wiktor Skworc pochodzi z Rudy Śląskiej-Bielszowic. W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. Po posłudze wikariusza w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach został kapelanem i sekretarzem bp. Herberta Bednorza. W 1980 r. został kanclerzem kurii diecezjalnej w Katowicach. W 1992 r. został wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. 13 grudnia 1997 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem tarnowskim. 6 stycznia 1998 r. otrzymał w Bazylice św. Piotra w Rzymie święcenia biskupie. Jako zawołanie biskupie obrał słowa „In Spiritu Sancto” (W Duchu Świętym). 29 października 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski pełni obecnie m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterskiej.