Betlejem w Spodku

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 30.12.2017 01:24

- Jezus Was kocha! I to jest ta najważniejsza wiadomość dzisiejszego wieczoru… - powiedział abp Wiktor Skworc podczas czwartej edycji wyjątkowego koncertu.

Betlejem w Spodku Betlejem w Spodku - 29 grudnia 2017 r. ks. Sebastian Kreczmański

Koncert „Betlejem w Spodku” odbył się w Katowicach w piątek późnym wieczorem, gromadząc prawie 10 tys. osób.

- Przed chwilą otrzymałem SMS o treści następującej: "Betlejem w Spodku, Katowice. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych w Spodku, w Katowicach. I podpis: Święta Rodzina z Betlejem" - powiedział abp Wiktor Skworc do zebranych w Spodku uczestników koncertu. Dodał, że był jeszcze dopisek: „Jezus Was kocha!”.

- Wszystkich was, jak tutaj jesteście, Jezus kocha. A kolędy tutaj wyśpiewane były medytacją nad tą piękną prawdą, że Bóg jest miłością - mówił do uczestników koncertu w Spodku metropolita katowicki.

Arcybiskup serdecznie podziękował też prezydentowi Katowic za to, że „możemy dzisiaj tutaj w Spodku przeżywać nasze Betlejem”. Podkreślił, że jest to już czwarta edycja tego niezwykłego muzycznego wydarzenia.

Koncert rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem spowodowanym trudnościami komunikacyjnymi w mieście. Nawiązał do tego prezydent miasta.

- Choć wiem, że dzisiaj mieliście problem z dotarciem tutaj do Spodka, to myślę, Księże Arcybiskupie, że Trzej Królowie też mieli problem z dotarciem do Betlejem. Więc dzisiaj wszyscy jesteśmy takim Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, którzy podróżowali katowickimi ulicami do Betlejem w Katowicach - zażartował Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Ale najważniejsze jest to, by to Betlejem rodziło się w sercu każdego z nas - dodał.

"Koncert »Betlejem w Spodku« to opowieść o Zbawicielu, o okolicznościach i celu Jego przyjścia na ziemię. Opowieść wyrażona muzycznym językiem wielu narodów oraz tradycji, powstawała na przestrzeni dziejów i epok w różnych zakątkach świata i w różnych historycznych krainach" - napisał Mateusz Mate.O Otremba, dyrektor artystyczny Betlejem w Polsce w materiale skierowanym do słuchaczy koncertu.

Mate.O był także narratorem podczas całego muzycznego przedsięwzięcia. - Dzisiaj prowadziło nas słowo samego Boga. Słyszeliśmy je nie tylko w Ewangelii, ale także z kart Starego i Nowego Testamentu i to ono nas prowadziło przez ten koncert - mówił pod koniec muzycznego wydarzenia artysta.

- „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”, i to właśnie temu Słowu chcemy oddać dzisiaj chwałę - powiedział prowadzący koncert Marek Zając.

W czasie przerwy wraz z Dominiką Szczawińską, redaktorem diecezjalnego Radia eM, zachęcali, aby wysłać do kochanej przez siebie osoby SMS i w ten sposób przypomnieć jej o swoim uczuciu.

- Czas Bożego Narodzenia to także czas przebaczenia, więc może warto wysłać też wiadomość „przebaczam” do tego, który naszego przebaczenia potrzebuje - dodali po chwili.

Wydarzeniu towarzyszą dwie akcje społeczne. Pierwsza to „głodnych nakarmić”, na którą przeznaczony jest całkowity dochód ze sprzedaży biletów. Druga to „ambasador miłosierdzia”. Polega ona na wypełnieniu konkretnymi produktami żywnościowymi specjalnych toreb, które były rozdawane uczestnikom koncertu.

Torby należy przekazać w wyznaczone w diecezji miejsce. W archidiecezji katowickiej przez najbliższe dwa tygodnie jest to każda parafia, która przekaże przyniesione dary potrzebującym.

Koncert 29 grudnia w katowickim Spodku rozpoczął trasę koncertową „Betlejem w Polsce”, w czasie której na scenach 12 polskich miast wystąpią m.in.: Natalia Kukulska, Mietek Szcześniak, Kasia Moś, Igor Herbut, Daria Zawiałow, Mate.O, Beata Bednarz, Agnieszka Musiał, Dana Vynnycka, oraz Adam Krylik.

Wraz z nimi gra tyska orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Patronat nad wydarzeniem objął Episkopat Polski oraz Metropolita Katowicki.