GOSC.PL
publikacja 26.09.2017 12:53
Niezwykła wystawa o naszym śląskim kandydacie na ołtarze trafiła do Katowic.
Na wystawie można zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć z życia ks. Blachnickiego
Joanna Juroszek /Foto Gość
Obejrzeć ją będą mogli uczestnicy ogólnopolskiego zjazdu Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, który w sobotę 30 września odbędzie się w Katowicach (program spotkania znaleźć można na ostatniej stronie artykułu).
Katowice. To tu swoje nawrócenie przeżył charyzmatyczny ks. Franciszek Blachnicki. To tu założył też dzieło propagujące całkowitą wstrzemięźliwość od alkoholu i modlitwę za osoby uzależnione. W tym roku mija 60 lat od jego powstania i 30 lat od śmierci ks. Blachnickiego.
Wystawę "Wychowawca wolnych ludzi" poświęconą naszemu śląskiemu kandydatowi na ołtarze w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach oglądać można do wtorku 3 października.
Na wystawie ks. Franciszka można nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć. Zawiera ona wiele archiwalnych zdjęć oraz nagrań. Chętni mogą zmierzyć się również z quizem poświęconym ks. Blachnickiemu i założonej przez niego oazie.
Odwiedzający katedrę mogą zabrać do domu kopie dwóch pism. Pierwszy wydruk to apel ks. Blachnickiego skierowany "do Wszystkich Przyjaciół Kopiej Górki" z prośbą o nadsyłanie mu paczek z węglem.
"Decyzją lokalnych władz administracyjnych, z przyczyn nie wyjaśnionych, odmówiono nam przydziału opału /koksu/. Jest pełna zima, Kopia Górka jest zasypana dość grubą warstwą śniegu, nie wiadomo skąd teraz zdobyć opał do centralnego ogrzewania. Gdyby nasi Przyjaciele wysłali nam w paczkach po kilogramie lub dwa kilogramy koksu lub węgla, problem byłby dla nas rozwiązany (...) Czekamy więc na taki oryginalny, bo czarny opłatek, mający jednak tę samą wymowę miłości i jedności" - pisał z Krościenka 18 grudnia 1977 r. ks. Blachnicki.
Odzew przyjaciół oazy był tak ogromny, że poczta wnioskowała o uchylenie decyzji wojewody. W tym czasie na Kopią Górkę wpłynęło aż 1,5 tony węgla.
Drugi druk to ksero korespondencji z czasów wszechobecnej cenzury. Ks. Włodzimierz Łysakowski, salezjanin, 26 lipca 1979 r. pisze do ks. Blachnickiego o "odwiedzinach" SB i Milicji w trakcie rekolekcji oazowych.
"Incydent ten wpłynął ujemnie na atmosferę rekolekcji, mocno godzi w prawa wolności młodego człowieka, a przede wszystkim niszczy u młodzieży szacunek do władzy ludowej" - można przeczytać w odpisie oświadczenia ks. Łysakowskiego.
Na wystawie są też plansze poświęcone oazie, KWC oraz współczesnym zagrożeniom młodego człowieka. Są i mocne cytaty ks. Blachnickiego mówiące o jego historii nawrócenia. "Bóg nie był mi do niczego potrzebny" - mówi na jednym z nich ks. Franciszek.
Interaktywną wystawę zorganizowano w Sejmie RP z okazji 30. rocznicy śmierci ks. Blachnickiego. Teraz odwiedza ona różne części Polski.
Wystawę o śląskim kapłanie można obejrzeć w katowickiej katedrze Chrystusa Króla
Joanna Juroszek /Foto Gość
Program Ogólnopolskiej Pielgrzymki Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - Katowice, 30 września:
Po Mszy Świętej:
Event „Prawda, Krzyż, Wyzwolenie. Ks. Franciszek Blachnicki wychowawcą wolnych ludzi”
(Deptak przy ul. Jordana)
W czasie trwania eventu możliwość spożycia gorącego posiłku
(plac między katedrą a kurią, ul. Jordana)
18.00 - koncert zespołu NiemaGotu