Spotkali się Ślązacy Roku

Aleksandra Matuszczyk-Kotulska

publikacja 03.07.2017 13:40

Najpierw rzykanie, spacerowanie, godanie i śpiewanie. To wszystko na "Letnim spotkaniu Ślązaków", czyli Czelodki w Ćwiklicach.

Spotkali się Ślązacy Roku Ślązacy, laureaci konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", przed zapierającym dech w piersiach kościółkiem pw. św. Marcina w Ćwiklicach Tomasz Bartas

„Czelodka” to laureaci konkursu Radia Katowice „Po naszymu, czyli po śląsku”, który nieprzerwanie trwa od 1993 r. Pomysłodawcą spotkań laureatów był Krzysztof Zaremba, Ślązak Roku 1998, który takie pierwsze spotkanie zorganizował w 1998 r. w Przyszowicach.

Tegoroczne połączono z jubileuszem 75. urodzin pomysłodawczyni tego popularnego konkursu, Marii Pańczyk-Poździej.

Całość rozpoczęto Mszą św. w kościele pw. św. Marcina w Ćwiklicach. Mszę celebrował proboszcz ks. Sylwester Suchoń, a homilię wygłosił ks. Paweł Buchta. Oprawą muzyczną zajął się Mateusz Troll. Modlitwę wiernych odczytano po śląsku, w różnych odmianach gwary. To charakterystyczne dla tego konkursu, który łączy Ślązaków ze Śląska Górnego, Cieszyńskiego i z Opolszczyzny.

Po Mszy św. przemaszerowano do sali obok OSP w Ćwiklicach przy dźwiękach orkiestry z Popielowa na Opolszczyźnie. Było coś dla ciała: śląski obiad, kołocz, szpajzy, tort i zimne przekąski, które ugotowały panie z KGW Ćwiklice, oraz coś dla ducha. Były życzenia i wspomnienia połączone z prezentacją każdego rocznika laureatów. Ci opowiadali, jak wiele zmieniło się w ich życiu po wygraniu w konkursie.

Całość prowadzili Piotr Szafrański oraz Jerzy Kiolbasa, Ślązak Roku 2012. Z niełatwą organizacją takiego spotkania, połączonego z niespodzianką utrzymaną do końca, dla pani Marii, były: Renata Waliczek, Teresa Szymońska (Ślązaczka 2016) oraz Anna Maria Zielańska.

Pojawiły się także plany na przyszłość: wybór kapituły z najstarszych roczników laureatów konkursu, którzy nagradzać będą szczególnie zasłużonych dla Śląska „Czelodkowiczów”. Nagrodą będzie kopia akwareli śląskiego artysty Grzegorza Chudego z postacią Ślązaczki na tle kościółka w Ćwiklicach.