To obowiązek państwa

ks. Sebastian Kreczmański /raf

publikacja 12.06.2017 10:46

– Czas najwyższy, aby w naszym kraju przywrócić wolność gospodarczą i ukrócić dolegliwość państwowej biurokracji – mówił abp Wiktor Skworc.

To obowiązek państwa Wspólne zdjęcie po zakończonej liturgii Katarzyna Jakubek /Cech Rzemiosł w Tychach

W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przewodniczył on Eucharystii z okazji 95. rocznicy powstania katowickiej Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Podczas homilii zwrócił uwagę na rolę państwa w tworzeniu poczucia bezpieczeństwa dla pracodawców i pracowników.

– Do państwa należy stworzenie poczucia bezpieczeństwa w zakresie gwarancji indywidualnej wolności i własności, stabilności i jasności prawa oraz sprawnych służb publicznych, zwłaszcza podatkowych. Niestabilność prawa, nękanie rzemieślników kontrolami, dowolność w interpretacji prawa i rozporządzeń, nie służą przedsiębiorczości i podejmowaniu ryzyka działalności gospodarczej – mówił.

Metropolita górnośląski zauważył, że udało się „uchwalić i częściowo wdrożyć pakiet „100 zmian dla firm”. Zaznaczył też, że razem z przedsiębiorcami trzeba ubolewać „że wciąż nie doszło do uchwalenia kluczowej ustawy określanej pompatycznie konstytucją biznesu”.

Zwracając się do obecnych w kościele parlamentarzystów i samorządowców zachęcał ich do tego, by „nie szczędzili wysiłku, by umożliwić wszystkim prowadzącym działalność gospodarczą, wykorzystanie tej szansy, jaką stwarza członkostwo w Unii Europejskiej”. – W tym miejscu, poniekąd dla przestrogi, przytoczę słowa jednego ze znanych polskich, może nie rzemieślników, ile przedsiębiorców: „Unia Europejska to wielki rynek i wielka szansa. Tam wygrywają najlepsi. Ale nasi przedsiębiorcy nie będą mieli w tej grze żadnych szans, jeśli będą mieli założone dyby, zresztą polskie, a nie unijne” (R. Kluska). Czas najwyższy, aby w naszym kraju przywrócić wolność gospodarczą i ukrócić dolegliwość państwowej biurokracji, która się wyalienowała i zatraciła poczucie społecznej służby, został już dawno przekroczony – powiedział abp Skworc.

Katowicka Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości rozpoczęła swoją działalność w 1922 r., co czyni ją jedną z najstarszych w kraju. W czasie swojej działalności została odwiedzona m.in. przez rezydenta Francji Charlesa de Gaulle`a i prezydenta Polski prof. Lecha Kaczyńskiego. Jubileusz 95-lecia istnienia Izba rozpoczęła od Eucharystii w katowickiej archikatedrze.