Módlmy się za naszego biskupa

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 19.05.2017 15:20

O tym, dlaczego tak ważna jest codzienna modlitwa za pasterzy Kościoła, na Mszy w urodziny abp. Wiktora Skworca mówił ks. Marek Gancarczyk.

Módlmy się za naszego biskupa Po Mszy w kurii wszyscy mieli okazji złożyć życzenia abp. Wiktorowi Joanna Juroszek /Foto Gość

Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego", jego zastępca ks. Tomasz Jaklewicz oraz ks. Adam Sekściński, notariusz katowickiej kurii, na Eucharystii w katedrze Chrystusa Króla dziękowali Bogu za 25 lat kapłaństwa.

Na tej samej Mszy Kościół Górnego Śląska modlił się także w intencji abp. Wiktora Skworca, który obchodził rocznicę swoich urodzin. Razem z nim przy ołtarzu stanęli biskupi katowiccy oraz kapłani archidiecezji.

Kazanie wygłosił ks. Marek Gancarczyk. Mówił w nim, jak ważna jest codzienna modlitwa za następców apostołów. Przypomniał, że Kościół za biskupów modli się na każdej Mszy św. Dodał, że ta modlitwa, w kontekście zdrady Judaszowej, zdrady Piotrowej i zdrad, jakie dokonują się także dzisiaj, dla biskupów jest źródłem siły.

- Pierwszym, który zderza się ze zdradą, jest zawsze biskup - stwierdził szef "Gościa". - Dlatego potrzebuje on naszej modlitwy - dodał, wyjaśniając, że moc pasterza wynika jedynie z mocy Jezusa.

Odwołał się też do słów z Ewangelii dnia, w której Jezus w kontekście zdrady Judasza i Piotra, Wieczernika oraz zbliżającej się śmierci mówi o miłości do przyjaciół.

- "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich". Nie minęła doba od wypowiedzenia tych słów, a Jezus oddał swoje życie za przyjaciół. Jak powiedział, tak zrobił - przypomniał ks. Gancarczyk, zachęcając każdego do podobnie wytrwałej i konsekwentnej miłości.

Dziękując za słowa homilii oraz za obecność na Mszy abp Wiktor Skworc przed udzieleniem błogosławieństwa końcowego także zapewnił o swojej modlitwie za powierzony mu Kościół.

Po Mszy św. jej uczestnicy na składaniu życzeń i poczęstunku spotkali się w katowickiej kurii.