Brat Wojtek z Taizé jest w Katowicach

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

publikacja 30.03.2017 16:50

- Po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży obserwujemy pewne ożywienie. W tym roku przyjadą do nas z młodzieżą polscy biskupi - mówi duchowny.

Brat Wojtek z Taizé jest w Katowicach Brat Wojciech śluby wieczyste złożył w 2008 roku Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Zapowiedzieli się już prymas Polski, abp Wojciech Polak, bp Damian Bryl z Poznania. W tym roku od 20 do 27 sierpnia – nie licząc normalnych, cotygodniowych pobytów – ekumeniczna wspólnota zaprasza na tzw. Tydzień Specjalny. Do Francji przyjadą wtedy m.in. bp Grzegorz Ryś, s. Małgorzata Chmielewska ze wspólnoty „Chleb życia” oraz Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Można odnieść wrażenie, że w porównaniu z poprzednimi laty do francuskiej wioski położonej niedaleko Cluny przybywa latem mniej młodzieży. Jednocześnie zwiększyła się liczba pielgrzymów odwiedzających to miejsce poza wakacjami. – Bywają takie miesiące, że zjeżdża się tu nawet ok. 2 tysięcy osób – mówi brat Wojciech. – Co ciekawe, jedną z najliczniejszych grup przyjeżdżających do Taizé są Francuzi. Wielu z nich jest tu np. w uroczystość Wszystkich Świętych. A powszechnie uważa się, że z chrześcijaństwem we Francji nie jest najlepiej. Odrodzenie można jednak zauważyć.

Brat Wojciech jeździ po Polsce razem z bratem Maćkiem. Spotykają się z młodzieżą, której bliska jest duchowość wspólnoty z Taizé. Razem rozmawiają o wierze, o ekumenizmie, ale przede wszystkim modlą się, śpiewając kanony. Poza tym odwiedzają tzw. miejsca cierpienia i nadziei: więzienia, domy samotnych matek, hospicja, a także ośrodki dla uchodźców. – W spotkaniach tych uczestniczy zwykle młodzież z duszpasterzami. Są one dla wszystkich bardzo inspirujące – mówi brat.

Do Taizé najwięcej młodych pielgrzymów z Polski przyjeżdżało w latach 90. ubiegłego stulecia. Obecnie jest ich nieco mniej. Są oni zazwyczaj bardziej świadomi wiary i sensu pielgrzymowania.

Plan spotkania w Katowicach:

18.00 – spotkanie na Wydziale Teologicznym UŚ (ul. Jordana 18, s. 407);
19.00 – Msza św. w krypcie archikatedry Chrystusa Króla;
20.00 – modlitwa kanonami Taizé w krypcie;
21.00 – spotkania w małych grupach.