Jacek spod Rybnika

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 12.03.2017 08:12

Kościół w Radoszowach ma trzy nowe ołtarze. Nawiązują do tych, które zostały ze świątyni usunięte ponad 40 lat temu.

Jacek spod Rybnika Nowy ołtarz główny i - z lewej, na pierwszym planie - fragment ambony w kościele w Radoszowach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Kościół św. Jacka w Radoszowach, dzielnicy Rydułtów, stoi po lewej stronie drogi z Rybnika do Raciborza.

Nowe ołtarze – główny i boczne – są dopasowane stylem do neobarokowej bryły tego kościoła. Nawiązują do ołtarzy pierwotnych z 1922 roku, które na fali zmian soborowych zostały z kościoła pochopnie usunięte – podobnie, jak w wielu innych świątyniach. Wystrój na ponad 40 lat został wtedy zmieniony na nowoczesny.

Obraz w nowym ołtarzu głównym przedstawia wydarzenie z życia św. Jacka – święty w czasie dramatycznego ataku Tatarów na Kijów wynosi z kościoła nie tylko Najświętszy Sakrament, ale też figurę Matki Boskiej. Po bokach artysta wyrzeźbił krewnych św. Jacka – błogosławionych Czesława i Bronisławę. Bardzo podobne figury i obraz znajdowały się w pierwszym radoszowskim ołtarzu z 1922 roku.

– Umieściliśmy tutaj też jeden oryginalny element z pierwszego ołtarza głównego. To tamten pięknie odrestaurowany obraz Chrystusa u samej góry – pokazuje ks. proboszcz Roman Dobosiewicz.

Wykonawcą ołtarza jest Janusz Bojdoł z Łazisk Górnych. Z poprzedniego ołtarza – tego, który nastał po soborze – do nowego zostało przeniesione tabernakulum. Natomiast najcenniejszy pod względem artystycznym element "posoborowego" ołtarza, czyli wielki, robiący wrażenie krucyfiks wyrzeźbiony z drewna przez prof. Zygmunta Brachmańskiego, został przeniesiony do przedsionka kościoła.

Parafia Radoszowy swoim zasięgiem obejmuje także część rybnickiej dzielnicy Niewiadom.