Ks. Peter Hocken: To Duch tworzy różnorodność

Joanna  Juroszek Joanna Juroszek

publikacja 18.01.2017 22:40

Niesamowitym nabożeństwem ekumenicznym na katowickiej Koszutce rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan na Śląsku. Gościem specjalnym był wybitny teolog i ekumenista ks. Peter Hocken.

Ks. Peter Hocken: To Duch tworzy różnorodność Ks. Peter Hocken w Katowicach Joanna Juroszek /Foto Gość

Pochodzący z Anglii kapłan to jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów i ekumenistów katolickich na świecie. Jest autorem wielu książek i opracowań na temat jedności chrześcijan.

Swoim świadectwem i nauczaniem papieża Franciszka dotyczącym jedności chrześcijan rozpoczął on modlitewne spotkanie u ojców oblatów w Katowicach. W nabożeństwie uczestniczyli wierni i duchowni różnych wyznań. Wysłuchali oni słowa Bożego oraz świadectw ludzi, którzy na co dzień modlą się i współpracują z chrześcijanami różnych denominacji.

Peter, obraziłeś Boga

Pod koniec spotkania każdy do wypowiedzianych wcześniej intencji modlitwy powszechnej mógł dołączyć swoją własną. Symbolicznym znakiem tej modlitwy było zapalenie świecy i postawienie jej na jednym wspólnym świeczniku. Na znak jedności w Chrystusie każdy mógł swoim braciom chrześcijanom przekazać również znak pokoju.

Ks. Peter Hocken, który sam wychował się w rodzinie anglikańskiej, a katolikiem został później, przyznał, że początkowo miał wielki problem z ekumenizmem. Jednak w 1955 r. przeżył swoje "ekumeniczne nawrócenie".

- Byłem wśród młodych katolików, którym powiedziałem żart antyanglikański. Ale w tej grupie była też jedna bardzo bogobojna, poważana przez wszystkich kobieta. I ona powiedziała mi: "Peter, to, co powiedziałeś, bardzo obraziło wszechmocnego Boga". To mnie mocno uderzyło i od tego momentu zrozumiałem, że moje życie będzie związane z jednością chrześcijan - powiedział.

Nieco później obecnym w Kościele mówił, jak jedność wśród wyznawców Chrystusa widzi papież Franciszek. Mówiąc o nim, powołał się m.in. na jego adhortację "Evangelii gaudium".

Wyjaśniał, że Ojciec Święty uwagę kieruje nie tyle na to, w co wierzymy, ale przede wszystkim na to, w jaki sposób żyjemy tym, co wyznajemy. Idąc tym śladem, papież zachęca chrześcijan, by podobnie jak uczniowie z Emaus szli razem.

- Chrześcijanie muszą razem iść. Nie wystarczy jedynie to, że będą ze sobą rozmawiać. To podczas wspólnej drogi Bóg przemienia nią idących - wyjaśniał kapłan, dodając, że ludzie wędrujący razem mają wspólny cel.

Ks. Hocken przypomniał także nauczanie Franciszka dotyczące Bożego miłosierdzia. - W pierwszej kolejności mamy kierować się miłosierdziem, nie potępieniem - mówił. Akcentował też wymiar służby, który powinien cechować wyznawców Jezusa.

Różnorodność to nie problem

Kapłan przypomniał także, że papież podkreśla twórcze i różnorodne działanie Ducha Świętego. Dodał, że zadaniem wierzących jest korzystanie z pracy Ducha, która widoczna jest w różnych Kościołach.

- Papież różnorodność widzi jako coś pozytywnego - podkreślał. - To nie jest dla niego problem. I to jest kluczowa rzecz dla jedności chrześcijan - dodał, wyjaśniając, że jedność to wcale nie jednolitość.

- Duch Święty tworzy różnorodność - jeszcze raz powtórzył za papieżem. - Widzimy to w dziele stworzenia. I to jest coś całkowicie pozytywnego. To uczy odmiennego podejścia do chrześcijan, którzy są od nas inni. W przeszłości mieliśmy takie przekonanie, że im bardziej inni podobni są do nas, tym lepiej. Im więcej różnic między nami, tym gorzej. A papież mówi coś całkiem innego. Kiedy spotykamy chrześcijan mocno różniących się od nas, to pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, jest takie: co Duch Święty w nich działa, co w nich zasiał? - wyjaśniał, obrazując, że właśnie z tego możemy czerpać.

Cytując papieża, mówił, że wyznawcy Chrystusa muszą być dla siebie wzajemnie błogosławieństwem.

O tym, jak ważne są wzajemne modlitwa i szacunek, mówiło też dwóch świeckich. Wśród nich był Grzegorz ze wspólnoty Haszlama (działającej przy kościele ojców oblatów). Ze swoimi słuchaczami podzielił się momentem, kiedy świadomie oddał swoje życie Jezusowi. Mówił też o tym, jak odkrywał obecność Boga w Piśmie Świętym, i jak ważna stała się dla niego wspólnota.

Chrześcijan zachęcał do wspólnej modlitwy za Katowice. Z własnego doświadczenia widzi, że ta modlitwa ma ogromną moc.  W przeszłości ekumeniczne modlitwy za miasto odbywały się cyklicznie, w tym roku mają być wznowione.

Na koniec nabożeństwa duchowni pozdrowili wszystkich gromadzących się na Koszutce. Słowo abp. Wiktora Skworca przeczytał  ks. Adam Palion, delegat arcybiskupa katowickiego do spraw ekumenizmu.

Program kolejnych ekumenicznych spotkań znaleźć można TUTAJ.