Minęło pięć lat

ASI

publikacja 28.10.2016 21:00

29 października 2011 r. papież Benedykt XVI mianował dotychczasowego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca arcybiskupem metropolitą katowickim. Uroczyste wprowadzenie do archikatedry Chrystusa Króla odbyło się 26 listopada 2011 roku.

Minęło pięć lat Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki Henryk Przondziono /Foto Gość

Arcybiskup Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach. Jego rodzicami byli Jerzy, pracownik kopalni "Bielszowice", oraz Anna z domu Nandzik. 6 czerwca 1948 r. został ochrzczony w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, otrzymując imiona Wiktor Paweł. W 1966 r. po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. W roku akademickim 1970/71 odbył roczny staż w kopalni węgla kamiennego "Walenty-Wawel" w Rudzie Śląskiej, pracując pod ziemią. Obowiązek rocznego stażu dla alumnów Seminarium Śląskiego wprowadził ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz.

Po rocznej praktyce kontynuował studia teologiczne. Po przyjęciu święceń diakonatu w 1972 r. rozpoczął posługę duszpasterską wśród polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 kwietnia 1973 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po zakończeniu pracy w Dreźnie pełnił obowiązki wikariusza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Od 1975 r. był sekretarzem i kapelanem biskupa Herberta Bednorza. W 1980 r. został mianowany kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Katowicach. Pełniąc te obowiązki, angażował się m.in. w sprawy budownictwa sakralnego, wspomagając biskupa diecezjalnego w staraniach o nowe zezwolenia budowlane. W latach 1982-1987 brał udział w pracach Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc prawną, duszpasterską i materialną dla internowanych i ich rodzin. W końcowym okresie PRL charakteryzującym się poważnymi napięciami społecznymi, na prośbę zainteresowanych stron, uczestniczył kilkakrotnie w mediacjach, doprowadzając do porozumienia między strajkującymi a władzami państwowymi i pracodawcami.

W 1992 r. abp Damian Zimoń mianował go wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej. Pełniąc te funkcje, ks. W. Skworc doprowadził m.in. do utworzenia funduszu pomocy dla księży misjonarzy i do zakończenia budowy domu księży emerytów. Zajmował się w tym czasie również duszpasterstwem samorządów lokalnych.

Minęło pięć lat   Przez kilka kadencji należał do Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów oraz Rady Duszpasterskiej diecezji katowickiej. Przewodniczył też pracom Rady ds. Ekonomicznych i był wizytatorem parafii dziekańskich. Jest prałatem honorowym Jego Świątobliwości, był kanonikiem honorowym katowickiej kapituły katedralnej. Otrzymał licencjat z teologii oraz doktorat nauk humanistycznych z zakresu historii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W ostatnich latach brał również udział w pracach II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego, przewodnicząc zespołowi przygotowującemu w metropolii katowickiej dokument "Życie społeczno-gospodarcze z uwzględnieniem ekologii i zdrowia". Jan Paweł II 13 grudnia 1997 r. mianował go biskupem tarnowskim i udzielił mu święceń biskupich 6 stycznia 1998 roku. Ingres ordynariusza tarnowskiego do katedry tarnowskiej odbył się 25 stycznia 1998 roku.

W diecezji tarnowskiej doprowadził do powstania Katolickich Centrów Edukacji Młodzieży „Kana”, które aktualnie działają w Tarnowie, Nowym Sączu, Mielcu i Szczucinie. Ten sam cel wskazał Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza, która każdego roku funduje ponad 100 stypendiów dla młodych z całej diecezji. Podjął również starania, zakończone sukcesem, utworzenia samodzielnego Wydziału Teologicznego w Tarnowie, działającego w strukturach UPJPII, posiadającego prawo nadawania tytułów magisterskich i doktorskich.

Minęło pięć lat   Podjął wiele inicjatyw charytatywnych, w tym budowę, rozbudowę oraz funkcjonowanie zainicjowanego przez abp. Józefa Kowalczyka Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych oraz innych dzieł prowadzonych przez Caritas, w tym programu „Gniazdo” – przez który biedne, wielodzietne rodziny otrzymują pomoc przy budowie lub modernizacji własnego domu; wspieranie budowy Przytuliska św. Brata Alberta w Grywałdzie prowadzonego przez siostry albertynki. W okresie jego posługi biskupiej w Tarnowie do pracy w krajach misyjnych, Europy Zachodniej i na Wschód wyjechało ok. 150 kapłanów. Obok obowiązków w diecezji pełnił funkcje zlecane przez Konferencję Episkopatu Polski: delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie (1999-2004), przewodniczącego Komisji Misyjnej KEP (2001-2011), przewodniczącego Rady Ekonomicznej KEP (2004-2009).

Papież Benedykt XVI mianował go w 2005 r. członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Z nominacji nuncjusza apostolskiego w Polsce jest członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej (od 2010 r.), z ramienia Episkopatu: delegatem KEP ds. działalności w Polsce „Kirche in Not" (od 2004 r.) oraz przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec (od 2006 r.). 29 października 2011 r. otrzymał nominację na arcybiskupa metropolitę katowickiego. 2 marca 2016 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Minęło pięć lat