Kobiety opowiedziały Ewangelię

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

publikacja 23.10.2016 00:00

W sobotę 22 października w szczelnie wypełnionym Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się premiera "Ewangelii według... kobiet".

Kobiety opowiedziały Ewangelię Jezus i Maria Magdalena ks. Rafał Skitek /Foto Gość

Nowy musical amatorskiego Teatru Franciszek to wielki sukces stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

– Dobrą Nowinę spisało 4 ewangelistów. A co by było, gdyby zrobiły to kobiety? – zapytał przed spektaklem ks. Robert Kaczmarek.

Na scenie pojawiły się m.in.: Maryja, Elżbieta, kobiety towarzyszące Jezusowi, Marta, córka Jaira, kobieta cierpiąca na krwotok czy Maria Magdalena. A potem żony Piłata, Heroda i Kajfasza.

– Ten spektakl zrodził się z potrzeby serca. Nikt go u mnie nie zamawiał. Ewangelią opowiedzianą z perspektywy kobiet chciałem zająć się wcześniej, jednak dotychczas nie miałem odwagi, by to zrobić – mówi Mariusz Kozubek, reżyser i scenarzysta musicalu. – Konieczność opisania zdarzeń biblijnych oczami kobiet i próba znalezienia się w ich skórze nie była wcale łatwa. Jestem facetem. Może to, co robię, jest karkołomne i powinna to pisać kobieta? – zastanawia się.

"Ewangelia według... Kobiet" to widowisko chwilami dowcipnie i lekkie, ale kiedy trzeba – dostojne i przejmujące. Dzięki kreatywności i nowym kontekstom biblijnym aktorzy "ubrali" znane treści w oryginalny kostium. Uwspółcześnione sceny biblijne nie zniekształcają jednak prawdy Ewangelii. Ich nowa odsłona przypomina widzowi, że Jezus także i dziś może wkroczyć w jego życie.

– Chciałem, abyśmy poprzez ten spektakl z nieco inną wrażliwością spojrzeli na Dobrą Nowinę. Ewangelia opowiadana przez kobiety może nam to umożliwić. Myślę, że dla widza może być to ciekawe i poniekąd rewolucyjne. Także we mnie praca nad tym spektaklem obudziła nową wrażliwość – mówi Kozubek.

Do realizacji nowego projektu muzycznego zostali zaproszeni przyjaciele i znajomi reżysera oraz młodzi aktorzy z Teatru Franciszek. Stanowi go grupa kilkudziesięciu osób, często po formacji w ruchach religijnych, głównie w Ruchu Światło–Życie. Szczególną cechą tego amatorskiego teatru działającego w ramach Fundacji "Młodzi dla Młodych" jest owocna współpraca młodych artystów z profesjonalistami.

Aktorzy brali już udział we wcześniejszych megawidowiskach w katowickim Spodku: "Franciszek – wezwanie z Asyżu", "Exodus" i "Jonasz". Ostatnim zrealizowanym przez nich widowiskiem był "Tobiasz", wystawiony na deskach Pałacu Młodzieży w Katowicach. W kuluarach krążyły opinie, że "Ewangelia według... Kobiet" to najlepszy z dotychczasowych musicali Teatru Franciszka, "dopieszczony" i profesjonalnie przygotowany.

W musicalu wystąpili także: Chór Kameralny i Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu oraz wokalistki pochodzące z różnych części Polski. Spektakl wpisał się w obchody XVI Dnia Papieskiego "Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia".