Rynek studentów

Anna Derkowska

publikacja 14.10.2016 09:59

W czwartek zakończył się XII Studencki Festiwal Nauki. Równocześnie rozpoczął się Śląski Festiwal Nauki 2016. Wspólne dla tych wydarzeń było spotkanie na katowickim rynku.

Rynek studentów Studencki Festiwal Nauki Anna Derkowska

- Studencki Festiwal Nauki odbywał się od 11 do 13 października. We wtorek jeździliśmy muzycznym tramwajem, w którym pokazywaliśmy nasze zdolności muzyczne. W środę w Galerii Katowickiej prowadziliśmy wykłady otwarte dla wszystkich chętnych. Dziś koła naukowe naszych uczelni na 80 stanowiskach pokazują swoje dokonania. Ten festiwal organizują wspólnie studenci pięciu uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych oraz Akademii Wychowania Fizycznego.  Chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna tylko inspirująca - tłumaczył Mateusz Witek, przewodniczący Samorządu Studenckiego UŚ.

Na katowickim rynku można było m.in. skosztować naleśników robionych średniowieczną metodą, zjeść robaki w tortilli, rozwiązać testy z literatury, języka polskiego, łaciny, historii sztuki i wielu innych dziedzin. Chętni mogli wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, w zawodach kierowania dronem, pokazach działania drukarki 3D, czy warzeniu piwa.

- Przygotowaliśmy trzy różne zestawy zagadek dotyczących okładek książek. Wystarczy dobrze podać tytuły dwóch z czterech książek, by móc wygrać nagrodę. Można również rozwiązać test literacki lub zrobić zakładkę drewnianą lub kopertową - opowiadała Kalina Sobieska, przewodniczącą Koła Naukowego Bibliotekoznawców UŚ.

- Mnie najbardziej podobały się pokazy roślin i owadów. Bardzo smakowały mi naleśniki z mąki orkiszowej, podawane, jako średniowieczne. Pani z koła historycznego smażyła je podobno przez trzy dni. Teraz rozwiązałam test z okładkami i wygrałam jabłko - mówiła Maria Kowalska, studentka III roku historii sztuki UŚ.

- Mnie udało się wylosować książkę. Cieszę się, że tu przyszłyśmy. Jest bardzo ciekawie. Jedynie szkoda, że jest tak zimno. Gdyby nie pogoda, byłoby idealnie - dodała jej koleżanka z roku, Wiktoria Barglik.

To, co dla jednych było zakończeniem Festiwalu, dla innych było początkiem następnego. Śląski Festiwal Nauki 2016 to ponad 400 atrakcji, czyli 230 stoisk pokazowych, 120 wykładów i 80 warsztatów.

To największe wydarzenie popularnonaukowe w regionie przeznaczone dla każdego. Na część warsztatów obowiązywały zapisy, ale w większości są ogólnodostępne.

Festiwal odbywa się 14 i 15 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Szczegółowy plan znajduje się na http://www.slaskifestiwalnauki.us.edu.pl/warsztaty-sale-konferencyjne