Pastorał biskupowi, skrzypce - Polakom

dg

publikacja 21.07.2016 17:50

Dzisiaj oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży w dekanacie Pogrzebień, w którym przebywa obecnie 125 Włochów z diecezji Cremona.

Pastorał biskupowi, skrzypce - Polakom ŚDM w Pogrzebieniu rozpoczęte Dominik Gajda /Foto Gość

Przyjechali pod Racibórz razem ze swoim biskupem Antonio Napolione. Wieczorem do parafii w Brzeziu ma jeszcze dotrzeć grupa z Niemiec.

Uroczystości rozpoczęły się pod domem sióstr salezjanek. Stąd grupa wyruszyła na Salezjańskie Obiekty Sportowe, gdzie miało miejsce oficjalne powitanie pielgrzymów.

Grupę prowadziła procesja konna. Gości powitali ksiądz dziekan Marek Kirszniok oraz władze samorządowe. Młodzież wręczyła biskupowi Antonio Napolione pastorał wykonany przez miejscowego stolarza z wygrawerowanym napisem GMG 2016 (Światowe Dni Młodzieży 2016).

- To na znak oddania się pod jego opiekę na czas Światowych Dni Młodzieży - mówili młodzi.

Goście z Włoch wręczyli natomiast naszej młodzieży włoskie słodkości, w tym między innymi "słodkie skrzypce", z którymi ich rodzinny region jest kojarzony. To tu działa słynna kremońska szkoła lutnicza, z którą związani byli m.in. Antonio Stradivari, Guarneri, Ruggeri, Amati czy Lorenzo Storioni. Do dziś istnieje w Cremonie fabryka instrumentów muzycznych.

Dwie dziewczyny gości w swoim domu Zofia Kotula z Raszczyc. - Są bardzo miłe, starają się mnie zrozumieć, ale jednak największą barierą jest język. Dziewczyny są do wszystkiego pozytywnie nastawione. Próbujemy się porozumieć łamanym angielskim i niemieckim oraz trochę po włosku. Mogę już powiedzieć: "buongiorno", "grazie" i "prego" - śmieje się Zofia.

- Bardzo się cieszą, bo nie były jeszcze nigdy w Polsce, tak że czekają je nowe przeżycia - dodaje.

Młodym w Pogrzebieniu towarzyszą relikwie św. Jana Bosko oraz św. Marii Dominiki Mazzarello, współzałożycielki zakonu salezjanek.

- Przebieg spotkań w Pogrzebieniu można śledzić na żywo na specjalnie przygotowanej przez Szkołę Nowej Ewangelizacji stronie internetowej www.snepogrzebien.pl - zaprasza ksiądz Piotr Wala SDB, dekanalny duszpasterz młodzieży.

- Będzie można do niej wrócić również po ŚDM, spoglądając na zebrany materiał, będzie można ponownie przeżyć to, co miało u nas miejsce - dodaje salezjanin.

o tym, jak jest w Pogrzebieniu, posłuchać można też w relacji radiowej przygotowanej przez Mateusza Kornasa z Radia eM: