Bł. Frassati już w Polsce

dg

publikacja 11.07.2016 22:23

W asyście motocyklistów i rolkarzy dotarła do Rybnika trumna z ciałem błogosławionego Piera Giorgia Frassatiego.

Trumna z ciałem bł. Frassatiego Trumna z ciałem bł. Frassatiego
Domink Gajda /Foto Gość

Był rok 1922. Młody student inżynierii górniczej chciał zwiedzić kopalnię Ferdynand, późniejszą kopalnię Katowice. Dzisiaj jego relikwie od Rybnika rozpoczęły wędrówkę po Polsce. To pierwszy przystanek błogosławionego w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

– Frassati jako młody człowiek pokazuje jak żyć Ewangelią. Jest w tym naprawdę autentyczny, nie ściemnia. Jego heroizm zdecydował o tym, że został błogosławionym. Poznałem go jako nastolatek 10 lat temu. Szukałem kogoś, kto pokaże jak żyć, autorytetu. I zaczerpnąłem z jego duchowości – mówi 28-letni Daniel Indeka z Pszczyny. Z zawodu jest geodetą.

Wraz z ciałem Frassatiego do Polski przyjechała Wanda Gawrońska, siostrzenica błogosławionego. – Pier Giorgio był bratem mojej matki – wspomina. – Umarł w wieku 24 lat, moja mama w wieku 105. Za życia go nie poznałam, umarł sześć miesięcy po ślubie mojej matki – dodaje.

W homilii podczas Mszy św. przy relikwiach Frassatiego, bp Adam Wodarczyk przypominał, że był on głęboko zakorzeniony w Eucharystii. – Co dzień chciał przyjmować komunię świętą, co dawało mu siły do służby ubogim i pracy w wymiarze społecznym i politycznym – zaznaczył.

Wokół trumny Frassatiego można czuwać przez całą noc aż do wczesnych godzin porannych. W programie jest m.in. czuwanie modlitewne prowadzone przez członków różnych wspólnot. Z Rybnika Frassati wyruszy w podróż po Polsce. Odwiedzi m.in. Wrocław, Szczecin, Poznań, Warszawę, Lublin i Rzeszów.

Przypomnijmy, że bł. Pier Giorgio Frassati był już obecny podczas ŚDM w Sydney w 2008 roku. Od 23 do 31 lipca relikwie będą mogli uczcić uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie.