33 lata temu papież odwiedził Katowice

jj

publikacja 20.06.2016 12:46

Jan Paweł II Katowice odwiedził 20 czerwca 1983 r. Była to jego druga papieska pielgrzymka do ojczyzny.

33 lata temu papież odwiedził Katowice Papież na Muchowcu Reprodukcja: HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

Początkowo, obok Warszawy, Niepokalanowa, Częstochowy, Poznania, Wrocławia, Góry Świętej Anny i Krakowa, zamiast Katowic papież odwiedzić miał Piekary Śląskie.

Ostatecznie, ze względu na problemy dojazdu oraz przewidywaną liczbę pielgrzymów, na miejsce spotkania z papieżem wybrano lotnisko Muchowiec. Ojciec Święty odwiedził też katowicką katedrę oraz spotkał się z inwalidami pracy i głuchoniemymi.

Jan Paweł II do Katowic przyjechał 20 czerwca 1983 r. Na spotkaniu z nim pojawiło się 1,5 mln wiernych. Na Muchowiec pielgrzymował także obraz Matki Boskiej Piekarskiej.

Jednym z głównych organizatorów papieskiej wizyty w Katowicach był abp Wiktor Skworc. Wówczas był on kanclerzem kurii diecezjalnej.

"Papież po krótkim nabożeństwie wygłosił przemówienie nazwane później Ewangelią pracy. Następnie udał się do katedry katowickiej. Ta wizyta stała się swoistym podsumowaniem wieloletniej obecności kard. Karola Wojtyły - teraz papieża - w Piekarach Śląskich. Dla władz państwowych pielgrzymka stała się testem na nastroje panujące wśród robotników krótko po zawieszeniu stanu wojennego. Przygotowanie papieskiej pielgrzymki, jej chociażby zewnętrzny wymiar, stało się również ukoronowaniem rządów biskupa Herberta Bednorza w Katowicach. Dwa lata później przeszedł na emeryturę, mieszkając aż do śmierci w 1989 roku w willi przy ul. Francuskiej" - podaje Encyklopedia wiedzy o Kościele katolickim na Śląsku.

Ojca Świętego przywitali bp Herbert Bednorz i jego biskupi pomocniczy oraz gen. Roman Paszkowski, wojewoda katowicki, Zbigniew Messner, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej, i Edward Mecha, prezydent Katowic.

W dniu wizyty papieskiej za noszenie znaczków „S” oraz za próby wnoszenia transparentów o wrogiej treści politycznej MO i SB zatrzymały 45 os., z czego do kolegium ds. wykroczeń skierowano 22 wnioski.

Poniżej archiwalne nagranie z Muchowca:

PAPIEŻ NA MUCHOWCU 1983
Stanisław Bieg