Fajni fani Franciszka ruszyli do Rud

jj

publikacja 11.06.2016 09:22

Ruszyła czwarta edycja pielgrzymki na rolkach i hulajnogach przed ŚDM w Krakowie.

Fajni fani Franciszka ruszyli do Rud Młodzi ruszyli na Rud Joanna Juroszek /Foto Gość

Tym razem młodzi archidiecezji katowickiej pokonają aż 55-kilometrowy odcinek trasy. Ich celem jest sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach. W lipcu na rolkach wyruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

- Pan Bóg i całe niebo, wszyscy święci i błogosławieni teraz imprezują, bo młodzi z Katowic wyruszają, by podjąć trud. Jak wam będzie trudno w drodze, to pamiętajcie, że macie Tatę w niebie, który was bardzo mocno kocha - przekonywał przed startem dk. Mateusz Kempiński, jeden z organizatorów.

Chwilę później na drogę ok. 200 pielgrzymów pobłogosławił abp Wiktor Skworc.

- Szczęść Boże arcybiskupie, beda godoł po naszymu - w imieniu rolkarzy przywitał go Dawid Hernik. - Chciołbych serdecznie arcyfarorza powitać i dać takie małe upominki - dodał, wręczając mu paszport pielgrzyma, chustę, identyfikator i "energetyczne krówki".

- Tak sobie myślę, że jesteście dwa razy "f", czyli fani Franciszka. A nawet powiedziałby, że jesteście trzy razy "f" - fajni fani Franciszka - mówił młodym abp Skworc, życząc im dobrej i bezpiecznej drogi. Zachęcił ich także, by mijających w drodze zapraszali do udziału w ŚDM w Krakowie.

Młodzi po pielgrzymce do Piekar, Bierunia i Tychów wybrali się do Rud, by prosić Matkę Bożą Pokorną o pokorę w przygotowaniach na ŚDM. Chcą zobaczyć także miejsce, które odwiedzał młody Karol Wojtyła, inicjator spotkań młodzieży świata z papieżem. Ikona Matki Boskiej z Rud jest również bardzo podobna do ikony MB Salus Populi Romani, ikony, która podróżuje po Polsce przed ŚDM.

Po raz pierwszy celem pielgrzymki jest także miejsce znajdujące się poza archidiecezją katowicką. W drodze pielgrzymów czeka postój w Paniówkach, do celu planowo dotrą po 16.00. W Rudach spotkają się na Eucharystii i posiłku.

- Jedziemy przez Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Paniówki, Knurów i potem do Rud - tłumaczył Adam Kremiec, kierownik trasy, dodając, że uczestnicy muszą dobrze jeździć i umieć hamować.

Przejazd w ramach wolontariatu zabezpieczają Nightskating Katowice i Silesia Skating.

Do Rud ruszyli także duszpasterze młodych, siostry służebniczki oraz klerycy śląskiego seminarium.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Młodzi dla Młodych.

Przypominamy również poprzednie edycje rolkowych pielgrzymek młodych: do Piekar Śląskich, Bierunia Starego i Tychów:

Przeczytaj także: