Rybnik czeka na ŚDM

dg

publikacja 30.05.2016 10:30

Koncerty, wspólne układanie logo ŚDM z nakrętek, słodkie wypieki, zabawy dla dzieci i modlitwa uwielbieniowa w rybnickiej bazylice. Tak w skrócie wyglądał festyn promujący Światowe Dni Młodzieży.

Rybnik czeka na ŚDM Festyn w Rybniku Domink Gajda

Tego dnia rozstrzygnięto konkursy plastyczne i multimedialne promujące ŚDM, a jedną z nagród był wyjazd w lipcu do Krakowa.

Dzieci chętnie zaangażowały się w ułożenie dużego logo z nakrętek, które następnie trafiły do stowarzyszenia Oligos zajmującego się osobami niepełnosprawnymi.

- Chcemy przygotować mieszkańców na to lipcowe wydarzenie, kiedy to również w naszym mieście będzie blisko 1700 osób z całego świata - mówi ks. Marek Bernacki, koordynator ŚDM w Rybniku.

- Przygotowania do ŚDM w rejonie rybnickim, a zwłaszcza w samym Rybniku są na dobrej drodze - dodał. - Poprzez dzisiejszy festyn chcemy jeszcze bardziej zaktywizować młodzież i zachęcić ją do udziału w ŚDM. Z Rybnika do Krakowa wybiera się jak na razie około 500 osób, które skorzystają z któregoś z trzech pakietów pielgrzyma. Młodzież może wybrać pakiet tygodniowy, trzydniowy weekendowy lub dwudniowy na samo czuwanie z ojcem świętym.

Z pewnością na taką frekwencję przekładają się informacje docierające z mediów, że Brzegi są nieprzygotowane, że planowany jest atak terrorystyczny. - To są oczywiście kłamstwa, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Wielu młodych chciałoby pojechać, ale rodzice się boją, są wystraszeni i nie chcą wysłać dzieci do Krakowa. ŚDM to dzieło Boże, trzeba zaufać. Oczywiście, wszystkiego się nie przewidzi, ale jestem dobrej myśli - przekonuje ks. M. Bernacki.

Festyn miał również pokazać mieszkańcom Rybnika, czym są Światowe Dni Młodzieży. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla całych rodzin. Było sporo zabaw dla dzieci, chętnie wystąpiły lokalne zespoły grające muzykę chrześcijańską, nie zabrakło wypieków i modlitwy.

Wspólne rybnickie świętowanie odbędzie się 24 lipca. W organizację tego wydarzenia włączyły się również władze miasta. Na rynku i placu Jana Pawła II odbędą się spotkania animacyjne, liczne koncerty. Wystąpią m.in. Maleo Reagge Rockers, Sound'n'Grace, New Life'm, Gabriela Gasior & Holy Noiz, Carrantuohill, Chwila Nieuwagi, 6 na 6, Przygoda.

Dla przebywających w Rybniku pielgrzymów przygotowany zostanie specjalny przewodnik z informacjami na temat miasta oraz jego atrakcji. Opracowanie będzie zawierać także dane na temat tego, z jakich ewentualnych zniżek na terenie Rybnika goszczący w mieście będą mogli skorzystać. W tym zakresie mowa zarówno o instytucjach miejskich, jak i prywatnych.