Miłość wbrew prawom dżungli

Przemysław Kucharczak

publikacja 26.05.2016 13:13

- Błogosławieństwo Boga Wszechmogącego niech zstąpi na to miasto! - wołał w Katowicach abp Wiktor Skworc.

Miłość wbrew prawom dżungli   Procesja Bożego Ciała na ul. Francuskiej w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość W czasie procesji Bożego Ciała arcybiskup katowicki modlił się szczególnie o pokój. Później, na Mszy św. w katedrze, wyjaśnił, dlaczego tak bardzo tę modlitwę akcentował. Zachęcając do dzielenia się z potrzebującymi i do budowania cywilizacji miłości, mówił: - Ta cywilizacja stoi w opozycji do praw dżungli, które zdają się zdobywać obywatelstwo w świecie. Ich szczytowym przejawem jest terroryzm... Dlatego wołanie o pokój w tej Mszy św. i w czasie procesji. O pokój z nieba i pokój ludzkich serc - powiedział.

W tegorocznej procesji Bożego Ciała przez śródmieście Katowic nie uczestniczył arcybiskup senior Damian Zimoń. W czasie Mszy św. w katedrze arcybiskup Wiktor Skworc przekazał zgromadzonym, że w abp Zimoń łączy się z nimi w modlitwie z kliniki kardiologicznej, w której przebywa. - Módlmy się dla niego o łaskę powrotu do zdrowia - poprosił abp Skworc.

Miłość wbrew prawom dżungli   Uroczystość Bożego Ciała w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość W procesji szli policjanci i strażacy z kompanii reprezentacyjnych, grała policyjna orkiestra. Niewiele okien na trasie przemarszu było przystrojonych - i nie wszystko tłumaczy specyfika śródmieścia Katowic, gdzie wiele lokali zajmują biura. Nie wszystko też da się wytłumaczyć wyjazdami na długi weekend.

Nad tymi, którzy klękali przed idącym przez Katowice Jezusem i nad tymi, którym Jego Obecność była obojętna, wznoszący monstrancję kapłani przyzywali Bożego błogosławieństwa.

Miłość wbrew prawom dżungli   Uroczystość Bożego Ciała w Katowicach 2016 Przemysław Kucharczak /Foto Gość W czasie Eucharystii po procesji arcybiskup Wiktor Skworc mówił: - Słowa Jezusa z Ewangelii "wy dajcie im jeść" powinny nas mobilizować do pomnożenia chleba i napoju, zwłaszcza wody! Według szacunków ONZ na świecie głoduje prawie 900 mln ludzi. W tej sytuacji trzeba także zrobić rachunek sumienia z naszego gospodarowania żywnością. Na świecie co roku marnuje się 1,3 miliarda ton jedzenia, to aż 1/3 produkowanej żywności! W Polsce to prawie 9 milionów ton rocznie. Znajduje się żywność na śmietniku, a wielu ludziom mogłaby uratować życie. Dlatego ważne są wszystkie inicjatywy, które zmierzają do uświadomienia tego marnotrawstwa i do dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi. To jeden z uczynków miłosierdzia: „głodnych nakarmić”, co znaczy sprawiedliwie rozdzielać żywność! - powiedział metropolita katowicki.

Miłość wbrew prawom dżungli   Najświętszy Sakrament niesiony przez abp. Wiktora Skworca Przemysław Kucharczak /Foto Gość Zaapelował też o oddawanie krwi. - Mając na uwadze wizytę ojca świętego w Polsce i jego spotkanie z młodzieżą, pragniemy wesprzeć służbę zdrowia na Górnym Śląsku i w Małopolsce tym cennym lekiem, jakim jest krew - powiedział.

Składał też życzenia wszystkim matkom i modlił się za nie - zwłaszcza za te, które teraz noszą dzieci pod sercem, karmiąc je własną krwią.

Najwięcej mówił jednak o chlebie i winie oraz o Ciele i Krwi. Mówił o swoim pragnieniu, żeby pulsowały w nas słowa aktualnej modlitwy brewiarzowej: „Rozpoznajcie w tym chlebie Ciało, które wisiało na krzyżu, a w tym kielichu wina Krew, która z boku spłynęła. Aby się nie rozdzielić, spożywajcie Ciało, które was jednoczy; aby nie zwątpić o swojej wartości, przyjmujcie Krew, która jest ceną waszego zbawienia”.