Świętowanie z Arcybiskupem

jj

publikacja 19.05.2016 15:04

W dniu urodzin abp. Wiktora Skworca modlił się za niego katowicki Kościół.

Świętowanie z Arcybiskupem Po Mszy w kurii chętni mogli złożyć życzenia arcybiskupowi Joanna Juroszek /Foto Gość

W samo południe w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w jego intencji modlili się biskupi, kapłani, siostry zakonne, klerycy i wierni archidiecezji.

Mszy przewodniczył solenizant, kazanie wygłosił zaś ks. Adam Pawlaszczyk, wikariusz sądowy.

Urodziny metropolity katowickiego zbiegły się ze świętem Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W homilii ks. Pawlaszczyk przypomniał, czym jest Chrystusowe kapłaństwo.

- Chrystus jest kapłanem dla nas, nie dla siebie, ponieważ w imieniu całego rodzaju ludzkiego zanosi Ojcu prośby i wyrazy czci. On jest żertwą ofiarną dla nas, ponieważ w miejsce człowieka obarczonego grzechami stawia samego siebie - mówił, cytując encyklikę Mediator Dei.

Ks. Pawlaszczyk podkreślając, że Jezus umarł w miejsce człowieka, przypomniał, że podobne zadanie mają jego szczególni uczniowie, kapłani.

- W swym nauczaniu stajesz po stronie słabych, opuszczonych, wykorzystanych przez współczesny świat ludzi. I mury tej katedry wielokrotnie to słyszały. Oby ten język stał się językiem powszechnym, skutecznym, uniwersalnym, językiem wszystkich. A najwyższy i wieczny Kapłan oby wciąż formował nasze i twoje kapłaństwo - mówił, zwracając się do abp. Wiktora Skworca.

Eucharystię uświetnił chór studentów Akademii Muzycznej. Po Mszy jej uczestnicy na życzeniach i poczęstunku spotkali się w kurii metropolitarnej.