Film o sanktuarium i wystawa o Ślązakach w Teksasie, Piekary Śl., od 22 do 25 maja

publikacja 16.05.2016 10:10

Piekary Śląskie. W niedzielę 22 maja odbędzie się premiera filmu w reżyserii Dominika Piórkowskiego pt: JEDYNE TAKIE PIEKARY.... Będzie to owoc podsumowania roku 90-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Film mówiący o fenomenie Piekar, przybliża historię tego miejsca, zwracając uwagę na stale rozwijający się kult Matki Bożej Piekarskiej. Scenariusz nie skupia się jedynie na Piekarach, ale także innych miejscach związanych z kultem Matki Bożej Piekarskiej, takich jak: Kraków, Praga czy Opole. 22 maja premiera filmu, będzie miała charakter zamknięty. Natomiast 23, 24 25 maja o 10.45 i 19.00. odbędą się projekcje w auli sanktuaryjnej.
 
Od 22 do 25 maja w muzeum sanktuaryjnym oglądać można także wystawę o Ślązakach z Teksasu. Szkoły oraz grupy zorganizowane mogą odwiedzić wystawę po wcześniejszym umówieniu się w Centrum Pielgrzymkowym, tel: (32) 767-99-81 lub 519 512 902. Szczegóły na plakacie. Poniżej kilka informacji o samej wystawie.
 
Film o sanktuarium i wystawa o Ślązakach w Teksasie, Piekary Śl., od 22 do 25 maja  
"Obserwując przez ostatnie 20 lat Teksańczyków odwiedzających Polskę, a głównie Śląsk, to jak płaczą na schodach starych kościółków, przytulają się do nagrobków, gdzie wypisano te same nazwiska, jakie do dziś noszą oraz z jakim przejęciem dotykają starych ksiąg parafialnych, gdzie zapisano chrzest ich prapradziadów w początkach XIX wieku, nie mogliśmy o tym nie opowiedzieć innym. W maju 2013 roku powołano społeczny zespół projektowy do opracowania merytorycznego i artystycznego całości posiadanych materiałów. Inną przyczyną naszej mobilizacji był fakt, że w roku 2014 mija dokładnie 160 lat od dnia, kiedy to pierwsza grupa emigrantów opuściła Śląsk, udając się przez ocean do Zatoki Meksykańskiej. Przy powstawaniu wystawy pracowali również wolontariusze z Father Leopold Moczygemba Foundation działającej w USA. Dzięki naszej wspólnej pracy chcielibyśmy przybliżyć szerokim gremiom odbiorców w Polsce (i nie tylko) ten niezwykle ciekawy fragment dziejów Śląska, Polski i Europy. Na wystawie zastosowaliśmy nowoczesne techniki przekazu obrazu i dźwięku" - wyjaśniają organizatorzy.