Jak zapobiec atakowi terrorystycznemu

Marceli Łyczko

publikacja 25.04.2016 09:50

Na podstawie jakich dokumentów identyfikować pielgrzymów, jak się zachować w przypadku porwania lub ataku terrorystycznego, kogo informować o podejrzanych sytuacjach?

Jak zapobiec atakowi terrorystycznemu Szkolenia z bezpieczeństwa odbyło się w auli WT UŚ Katarzyna Krytowska

Na takie i inne pytania odpowiadali w weekend przedstawiciele Policji, Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego podczas szkolenia „Zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży”.

Kilkugodzinne szkolenie dla wolontariuszy odbyło się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Wzięło w nim udział ok. 200 młodych ludzi koordynujących prace związane z lipcowym przyjazdem pielgrzymów z całego świata do swoich diecezji i parafii w tygodniu poprzedzającym spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

Podczas szkolenia przedstawiciele Straży Granicznej omówili zasady wjazdu i pobytu cudzoziemców na terytorium RP oraz zasady postępowania w przypadku utraty dokumentów identyfikacyjnych gości z zagranicy.

- Podczas Dni w Diecezji Śląsk będzie gościł kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z całego świata, dlatego należy przygotować się na wszelkie możliwe przypadki - mówili organizatorzy. Prelegenci tłumaczyli, m. in. jak wygląda postępowanie w przypadku zaginięcia, jak rozpoznać potencjalnego terrorystę, a także omówili współczesne zagrożenia na przykładzie ataków tzw. samotnych wilków.

- Niektóre informacje sprawiały, że włosy stawały dęba. Dowiedzieliśmy się jak patrzeć, aby dostrzec ewentualne zagrożenie. Musimy obserwować, jak zachowują się ludzie, bo tylko to ich zdradza. Zdenerwowanie i stres to najczęściej coś, co zawodzi - mówi Paweł Fiałkowski, wolontariusz z bazyliki NMP i Św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Szkolenie z zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom Światowych Dni Młodzieży było pierwszym, które zorganizowano przy współpracy ze służbami bezpieczeństwa na Śląsku. Kolejne spotkania odbędą się 30 kwietnia oraz 28 maja.