Jak papież klęknąć przed chrzcielnicą

ks. sk

publikacja 21.04.2016 19:25

W Kochłowicach na modlitwie spotkali się uczniowie szkół Jana Pawła II.

Jak papież klęknąć przed chrzcielnicą Tym razem uczniowie spotkali się w Kochłowicach ks. Sebastian Kreczmański

W 2010 r. w Polsce było ich ok. 1250. W samej archidiecezji katowickiej obecnie jest ich 33. Dzisiaj 31 spośród nich zgromadziło się w Kochłowicach. To uczestnicy VI pielgrzymki rodziny szkół noszących imię Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.

Spotkanie rozpoczęło się od procesji różańcowej, która wyruszyła z kościoła sanktuaryjnego MB z Lourdes do kościoła Trójcy Przenajświętszej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wiktor Skworc, a koncelebrowali ją z nim księża pracujący w szkołach noszących imię papieża Polaka.

Zadanie domowe

Wszystkich zebranych w kościele przywitał kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Lisczyk. – Cieszymy się, że św. Jan Paweł II tak pięknie nas jednoczy i scala w tej wielkiej wspólnocie modlitwy. Chcemy zanieść przesłanie tego wspólnotowego wyznania wiary do naszych szkół, do naszych rodzin. Chcemy tu, w rodzinie, spotkać Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego i uprosić moc Jego darów i łask – mówił proboszcz kochłowickiej parafii.

Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz miasta, parlamentu oraz kuratorium oświaty. W pobliżu prezbiterium stanęły liczne poczty sztandarowe. – Dziękujemy Bogu za łaskę osoby św. Jana Pawła II – powiedział abp Wiktor Skworc. – Jest on z nami obecny w tajemnicy świętych obcowania, ale również jest tutaj z nami obecny w swoich relikwiach.

Nawiązując do liturgii dnia oraz do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski, metropolita zwrócił się do zebranych z pytaniem o ich chrzest. – Pamiętamy, że gdy Jan Paweł pielgrzymował do Wadowic, to jako pierwsze miejsce odwiedził chrzcielnicę w swojej rodzinnej parafii. A my, czy znamy datę naszego chrztu? Zachęcam was, aby ją poznać. Udajcie się też do chrzcielnicy, przy której zostaliście ochrzczeni; to jest w jakimś sensie zadanie domowe. I powtórzcie ten gest waszego patrona: klęknijcie przy chrzcielnicy i powiedzcie: "Panie Boże, jak ja ci dziękuję za mój chrzest, że jestem Twoim synem, Twoją córką".

Wzorowy uczeń

Metropolita katowicki w czasie homilii apelował do młodzieży, pokazując św. Jana Pawła II jako wzór do naśladowania: – Uczeń szkoły Jana Pawła II nie jest leniwy, uczy się, wymaga od siebie, potrafi wstać w niedzielę na Mszę św. i iść do swojego wieczernika. To jest najważniejsze wydarzenie całego tygodnia: spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem, który daje nam siebie – podkreślił.

Podczas procesji z darami przedstawiciele każdej ze szkół w nawiązaniu do przeżywanego Roku Miłosierdzia przynieśli przygotowane przez siebie graficzne przedstawienie jednego z uczynków miłosierdzia. Po Mszy św. uczniowie wraz z katechetami mieli okazję skorzystać z przygotowanego poczęstunku oraz odebrać pamiątki z pielgrzymki.

Rodzina szkół im. Jana Pawła I powstała w 1998 r. w Radomiu. Gdy liczba placówek noszących imię tego patrona znacząco wzrosła, pomyślano o utworzeniu diecezjalnych rodzin szkół.

Tej inicjatywie w archidiecezji katowickiej pobłogosławił abp senior Damian Zimoń, mianując w 2009 r. ks. kan. Jerzego Lisczyka duchowym opiekunem wspólnoty. 19 marca 2012 r., podczas pielgrzymki szkół do sanktuarium MB z Lourdes w Kochłowicach, został odczytany dekret powołujący Rodzinę Szkół noszących imię Jana Pawła II w archidiecezji katowickiej.