Penderecki i Aukso w nowej odsłonie

dg

publikacja 04.04.2016 10:42

Własny sezon artystyczny z początkiem kwietnia zainaugurowała Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, która dostała salę koncertową, a od 1 kwietnia działa jako samodzielna instytucja kultury. Na inaugurację przyjechał Krzysztof Penderecki.

Penderecki i Aukso w nowej odsłonie Na koncercie wystąpił także Krzysztof Penderecki Dominik Gajda

Mało kto nie zna Aukso. To jeden z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce wykonujący muzykę klasyczną prowadzony jest przez Marka Mosia.

Wraz z nastaniem kwietnia orkiestra otwiera nowy rozdział w swojej 18-letniej historii. Została przekształcona w miejską instytucję kultury.

Otrzymała własną salę koncertową w wyremontowanym budynku Mediateki przy al. Piłsudskiego. Dodatkowo orkiestra zajmie się nie tylko koncertowaniem, ale również organizacją występów gościnnych artystów oraz edukacją dzieci i młodzieży z zakresu muzyki.

 Kuratorem pierwszego sezonu Aukso jest Filip Berkowicz z Krakowa, muzykolog, menadżer, promotor i producent wielu festiwali muzycznych.

Zaplanował od kwietnia do końca czerwca 12 wydarzeń w ramach 4 cykli koncertowych. Będą to: "AUKSO Modern", w ramach którego prezentowana będzie muzyka współczesna, "Next Wave" z artystami zacierającymi granice pomiędzy gatunkami muzycznymi, "Polish Sounds", będący przeglądem najciekawszych polskich dokonań na polu ambitnej rozrywki oraz "AUKSO4KIDS" - cykl warsztatów dla dzieci poświęcone twórczości kompozytorów XX i XXI wieku.

Bilety na wszystkie koncerty, z wyjątkiem warsztatów dla dzieci są do nabycia na stronie ticketpro.pl w Empiku lub Saturnie. Można też próbować je kupić w mediatece na godzinę przed rozpoczęciem koncertu, o ile będą miejsca.

 Na początek odbył się koncert „Aukso Plays Penderecki”, na który przyjechał sam Krzysztof Penderecki z małżonką. Jego utwory orkiestra grała wielokrotnie. Orkiestrę poprowadził jej założyciel i dyrektor Marek Moś.

Penderecki wystąpił w jednym utworze w roli dyrygenta gościnnego. Tego wieczoru zabrzmiało m.in. „Chaconne - in memoriam Giovanni Paolo II” - dzieło nazywane "Polish Requiem" napisane w hołdzie polskiemu papieżowi.

Usłyszeliśmy również stylizowane trzy utwory w stylu barokowym napisane do filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" w reżyserii Wojciecha Hassa. Zabrzmiał również koncert na altówkę w wersji na wiolonczelę. Partię solową wykonał Andrzej Bauer.