O religii w Europie

ks. sk

publikacja 31.03.2016 11:37

W środę wieczorem rozpoczęło się w Katowicach Europejskie Forum dla Nauczania Religii w Szkołach. Potrwa do niedzieli.

O religii w Europie W Katowicach rozpoczęło się Europejskie Forum dla Nauczania Religii w Szkołach ks. Sebastian Kreczmański

Przedstawiciele Austrii, Republiki Czeskiej, Chorwacji, Niemiec, Włoch, Malty, Słowacji, Hiszpanii oraz Polski spotykają się na XVII Europejskim Forum dla Nauczania Religii w Szkołach. Forum rozpoczęło się w środę wieczorem i potrwa do niedzieli. Uczestnicy spotykają się w Domu św. Marcina oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

„Nauczanie religii w szkole jako towarzyszenie w drodze do Emaus - społeczeństwo europejskie pomiędzy szybkimi przemianami a chrześcijańską tożsamością” - to temat tegorocznego Forum.

W środowy wieczór uczestników powitał abp Wiktor Skworc. - Cieszymy się tym, że grono specjalistów z dziedzin związanych z nauczaniem religii zawitało po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach. Mam nadzieję, że ten czas będzie owocny i przyniesie dla nauczania religii w szkołach wiele pożytku - powiedział.

Metropolita katowicki w swoim przemówieniu przybliżył uczestnikom forum burzliwą historię edukacji religijnej na terenie Polski i diecezji katowickiej. Zwrócił uwagę, że to właśnie za obronę nauczania religii w szkołach katowiccy biskupi zostali w latach pięćdziesiątych wygnani z diecezji.

Arcybiskup podziękował również za to, że po zmianach ustrojowych w państwie polskim na nowo religia może być obecna w szkole. - Cieszymy się tym, że od roku 1992 na nowo mamy religię w szkołach w wymiarze dwóch godzin. Dotyczy to każdego stopnia nauczania, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazja, aż do szkół ponadgimnazjalnych - mówił.

W imieniu dziekana Wydziału Teologicznego, ks. dr. hab. Antoniego Bartoszka wszystkich uczestników powitał ks. dr hab. Jacek Kempa, prodziekan ds. nauki. Życząc wszystkim owocnych obrad, zaprosił uczestników Forum na Wydział, gdzie będą miały miejsce prelekcje.

EuFRES to niezależne gremium pedagogiczno-religijnych badań oraz wymiany doświadczeń w obszarze szkolnego nauczania religii. W konferencji biorą udział naukowcy oraz osoby odpowiedzialne za nauczanie religii w szkołach publicznych w poszczególnych krajach europejskich.

Obecne, siedemnaste już forum, skupia się nad problematyką dotyczącą wkładu szkolnego nauczania religii w kształtowanie więzi europejskich społeczeństw.