Rodzina - wspólnotą miłosierdzia

ks. Sebastian Kreczmański

publikacja 15.03.2016 16:50

W Bibliotece Śląskiej odbyło się pierwsze spotkanie przed IX Metropolitalnym Świętem Rodziny.

Rodzina - wspólnotą miłosierdzia We wtorek odbyło się pierwsze robocze spotkanie przed MŚR ks. Sebastian Kreczmański

Tym razem jego hasłem są słowa: „Rodzina - wspólnotą miłosierdzia”. Tegoroczna edycja odbędzie się między 21 maja a 5 czerwca.

Abp Wiktor Skworc, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Metropolitalnego Związku Górnośląskiego, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, Edward Lasok, prezydent Mysłowic, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, Stanisław Korman, wiceprezydent Świętochłowic, prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej oraz inni przedstawiciele miast oraz organizacji i instytucji tworzą gremium odpowiedzialne za przygotowanie IX Metropolitalnego Święta Rodziny.

Metropolita katowicki nawiązując do początków święta, które zrodziło się przy grobie św. Jana Pawła II podczas pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu, zwrócił uwagę na fakt, jakim była troska świętego papieża o rodzinę. - Kontynuujemy tę myśl troski o rodzinę, która tutaj, na Górnym Śląsku, przyjmuje charakter Metropolitalnego Święta Rodziny - mówił.

Hierarcha zaprezentował również hasło tegorocznego Święta, które zostało skonsultowane z pomysłodawczynią wydarzenia, prezydent Zabrza. Brzmi ono: „Rodzina - wspólnotą miłosierdzia”. - Jest to nawiązanie do Jubileuszu Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek. Myślę, że jest to jasne przesłanie. (…) Właśnie we wspólnocie rodzinnej człowiek uczy się właściwych postaw miłości i miłosierdzia - powiedział metropolita katowicki.

Prezydent Zabrza wyraziła wdzięczność wszystkim przybyłym za to, że chcą promować śląskie rodziny przez inicjatywę, jaką jest MŚR. - Marzę o tym, żeby dotknąć wszystkich tych inicjatyw, które na Śląsku się rodzą. Jest tego niezwykle sporo. (…) Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się zgromadzić tylu fantastycznych ludzi z ich inicjatywą. (…) Myślę, że warto to wszystko promować, warto te wszystkie inicjatywy wspomagać - mówiła Małgorzata Mańka-Szulik.

W czasie spotkania podkreślano doskonała współpracę pomiędzy poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w tworzenie MŚR. Zwrócono uwagę na niezwykle wzruszający moment, jakim jest Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, kiedy to małżeństwa, zarówno te młodsze, jak i starsze, mają okazję odnowić sakramentalne więzy.

Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego wyraził pełną gotowość wspierania MŚR. - To na rodzinach buduje się wszystko: miasta, województwo, kraj. (…) Dlatego dostrzegamy to wydarzenie i chcemy się włączyć w to wydarzenie - powiedział.

„Rodzina Bogiem silna staje się siłą człowieka i całego narodu” - zacytował św. Jana Pawła II Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski. - To od nas zależy, aby ta siła człowieka była jeszcze większa, więc siła rodziny musi przejawiać się w nas coraz mocniej - mówił. Zadeklarował również pełną współpracę w tworzeniu i przeprowadzeniu MŚR.

Idea święta zrodziła się w czasie pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 2007 r. Została ona zorganizowana przez ówczesnego metropolitę katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia z okazji 750-lecia śmierci św. Jacka, patrona Śląska.

Tegoroczne edycja święta będzie miała miejsce między 21 maja, a 5 czerwca. Koordynatorem całego wydarzenia jest Małgorzata Mańka-Szulik, a patronat honorowy nad MŚR objął abp Wiktor Skworc. Szczegóły święta są dostępne pod adresem swieto-rodziny.pl.