Ponad 200 nowych szafarzy

jj

publikacja 06.03.2016 18:22

Nowych szafarzy dla archidiecezji katowickiej w niedzielę w katedrze Chrystusa Króla ustanowił abp Wiktor Skworc. Jest wśród nich nasz redakcyjny kolega, felietonista "Gościa", redaktor naczelny portalu gosc.pl., Franciszek Kucharczak.

Ponad 200 nowych szafarzy Od niedzieli archidiecezja ma ponad 200 nowych szafarzy Joanna Juroszek /Foto Gość

W homilii metropolita zachęcał szafarzy, by zawsze swoim życiem pokazywali miłosierną twarz Chrystusa i Jego Kościoła.

- Ostro sprzeciwiamy się wizji Kościoła, w której nie ma miejsca na miłosierdzie! Budujmy dla wszystkich, a szczególnie dla powracających, przestrzeń pojednania i przebaczenia - mówił abp Skworc.

Przyszłych szafarzy zapraszał, by zanosząc chorym Jezusa, poszerzali parafię, która nie zamyka się jedynie w budynku kościoła, ale jest "rodziną rodzin". Polecił im także, by byli jak szpital polowy, który dba o najbardziej opuszczonych.

- Siłą Kościoła była zawsze jego misyjność - ukierunkowanie na głoszenie Ewangelii. Wy, drodzy bracia będziecie czynić znacznie więcej, bo co niedzielę będziecie podawać i zanosić wiernym samą Ewangelię - Dobrą Nowinę, czyli Jezusa Chrystusa - wyjaśniał.

- Pamiętajcie, jesteście posłani przez Kościół z orędziem miłości i miłosierdzia; z Chlebem, który daje życie wieczne! - mówił, prosząc, by w posłudze nie zapominali, by samemu karmić się Komunią św. 

Przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa abp Skworc zachęcał szafarzy, by zanosząc eucharystycznego Jezusa chorym, znaleźli czas na prowadzenie z Nim rozmów. Powierzył im także szczególną intencję - modlitwę o to, by nie zabrakło zwyczajnych szafarzy Komunii.

Polecił, by również dla swoich dzieci modlili się o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Razem z metropolitą katowickim modlili się kapłani archidiecezji. Na Mszy obecne były także żony i dzieci szafarzy.

Nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. może być mężczyzna, który ukończył 25. rok życia.

Powinien on odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych parafii, a także posiadać przynajmniej średnie wykształcenie.

Posługę szafarza zasadniczo pełnić może do 65. roku życia.