U Polaków za Olzą

jj

publikacja 29.02.2016 13:07

Od niedzieli na antenę Radia Katowice wraca audycja poświęcona Polakom po drugiej stronie Olzy.

U Polaków za Olzą Po 35 latach wraca audycja poświęcona Polakom na Zaolziu Joanna Juroszek /Foto Gość

"U Polaków za Olzą" - to tytuł powracającej po 35. latach audycji Polskiego Radia Katowice. O Polakach mieszkających po czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego usłyszeć będzie można w każdą niedzielę o 15.15.

Audycja potrwa 45 min., znaleźć ją będzie można na częstotliwości 103 Polskiego Radia Katowice.

Program w całości robiony będzie na czeskim Zaolziu. - To z jednej strony audycja dla Polaków mieszkających za Olzą, a z drugiej, może nawet jest to ważniejsze, to będzie audycja dla naszych słuchaczy mieszkających po polskiej stronie Olzy - mówi Henryk Grzonka, prezes Polskiego Radia Katowice.

Radio wraca do audycji sprzed 35 lat. W przeszłości Polakom na Zaolziu na stałe poświęcone były dwie audycje: "Na południe od Czantorii" i "U Polaków za Olzą". Rozgłośnia chce na stałe być obecna w domach Polaków mieszkających w granicach Republiki Czeskiej.

Na konferencji o nowej audycji i o sytuacji Polaków mieszkających na Zaolziu z H. Grzonką rozmawiali prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Jan Ryłko; przewodniczący Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Józef Szymeczek; prezes sekcji ludoznawczej PZKO, Leszek Richter; przedstawiciele mediów działających na Zaolziu oraz poseł Szymon Giżyński, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

PZKO na Zaolziu zrzesza 80 miejscowych kół, w skład których wchodzi 12,5 tys. osób mieszkających od Mostów koło Jabłonkowa po Bogumin. To największa polska organizacja działająca poza granicami kraju. Obecnie do polskości na Zaolziu przyznaje się ok. 40 tys. osób. W całych Czechach Polaków jest ok. 50 tys. Tych, którzy mają polskie korzenie w całym kraju jest ok. 100 tys.