Nowoczesny pawilon operacyjny na onkologii

ap

publikacja 25.02.2016 17:46

W Katowickim Centrum Onkologii został otwarty nowy blok dla pacjentów z całego regionu.

Nowoczesny pawilon operacyjny na onkologii Symboliczną wstęgę przeciął Włodzimierz Migacz, dyrektor szpitala oraz Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Pietryga /Foto Gość

Sale operacyjne z najnowocześniejszym sprzętem, panelami sterującymi wszystkimi funkcjami pomieszczenia, jeden z najlepszych tomografów komputerowych w Polsce, a w niedalekiej przyszłości uruchomienie sali hybrydowej z możliwością embolizacji guzów nowotworowych pomieścił nowy blok operacyjny.

Otwarto go w czwartek, 25 lutego, w Katowickim Centrum Onkologii, czyli dawnym szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego. Jednostka podlega samorządowi województwa śląskiego. Nazwa szpitala została zmieniona uchwałą sejmiku i weszła w życie weszła w życie 23 stycznia br.

W pawilonie operacyjnym obecnie znajdują się trzy gotowe sale operacyjne. Czwarta sala hybrydowa z angiografem jest w trakcie przygotowywania, na razie w stanie surowym. - Ale najtrudniejsze prace budowlane zostały już wykonane - zapewnia Włodzimierz Migacz, dyrektor szpitala. Oprócz tego w nowo otwartym bloku znajduje się nowoczesna sterylizatornia, siedmiołóżkowy oddział intensywnej opieki medycznej, ośmiołóżkowy odział ginekologii onkologicznej oraz izba przyjęć.

Obiekt został sfinansowany ze środków własnych szpitala. Pierwszy zakończony etap budowy kosztował ponad 26 mln zł. Koszt realizacji wszystkich etapów jest według kosztorysów określany na ok. 41 mln zł. Dyrektor podkreśla, że liczy na refinansowanie ze środków unijnych.

W otwarciu wzięła udział Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego, odpowiedzialna za służbę zdrowia w regionie. Zwróciła uwagę na to, że szpital im. Leszczyńskiego był i jest wiodącą placówką w województwie pod kątem dobrej kondycji finansowej.