KW: Będzie spór zbiorowy?

jj /gornictwo.wnp.pl

publikacja 17.02.2016 13:20

Do piątku zarząd Kompanii Węglowej ma czas, żeby potwierdzić, że przeciętne wynagrodzenia w spółce w tym roku nie będą niższe od zarobków z 2015 r. Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy.

KW: Będzie spór zbiorowy? W środę na kopalniach odbyły się kolejne masówki informacyjne HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

W środę na kopalniach KW odbywają się masówki informacyjne.

Związkowcy złożyli w Państwowej Inspekcji Pracy skargę na działania zarządu spółki dotyczące wypłaty 14. pensji.

Związki wystosowały także list do zarządu, w którym żądają gwarancji "zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku".

Żądanie motywują przywróceniem porozumienia z lipca 2015 r., w którym zarząd gwarantował górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu 11 kopalń do Polskiej Grupy Górniczej. Ma to nastąpić do końca kwietnia.

Przypomnijmy, że spółce nie udało się wypracować porozumienia w sprawie wypłaty czternastek. W związku z tym zarząd zadecydował, że 15 lutego (co nastąpiło) wypłaci pracownikom 30 proc. nagrody, pozostała część na ich konta trafi do 30 czerwca. Górnicy otrzymać mają również odsetki.

Aktualizacja z piątku 19 lutego: Zarząd Kompanii Węglowej zaprasza związkowców na rozmowy w sprawie przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń. Ma do niego dojść w przyszłym tygodniu.

Przeczytaj także: